| xXAnnoyingOrangeXx a întrebat:

Recent am dat Cambridge-ul,iar astăzi mi-a venit diploma,mă cheamă Popii Ionuț Alexandru,iar pe diplomă scrie Ionut Alexandru Popii, eu am dat examenul să nu mai trebuiască sa dau bacul in vitor, va mai fi recunoscută diploma dacă numele imi este gresit?
Ar trebui să îi spun profesoarei de engleza că îmi e greșită diploma,?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu înțeleg ce zici acolo, te plângi că ți-e prenumele primul și că n-ai diacritice sau ce? nu e nimic greșit acolo wtf, ai dat cambridge și nu știi că la ei prenumele e pus mereu înainte?
și susțin ce a zis primul utilizator, e prostie curată să dai un examen de 600 de lei de 10 ori mai greu doar să echivalezi un bac

| Frank51 a răspuns (pentru Adry05):

Examenul oral de la bac este echivalent?

| Adry05 a răspuns (pentru Frank51):

Daa, și admiterea la unele facultăți de limbă din ro

| RoCkKiD a răspuns:

Ai dat o gramada de bani ca sa nu dai un examen pe care il treci doar prin prezenta? Felicitari, poate invata si altii de la tine care e cel mai ineficient mode de a face ceva.

Cat despre diploma, e corecta, in limba pe care ai studiat-o ca sa iti iei certificarea Cambridge, formatul numelor pe documente este prenume-nume, de aia nu ai vazut nicaieri sa zica cineva ceva despre Trump Donald.

Si da, cred ca nu mai e nevoie sa iti zic ca in engleza nu exista "ț".

| GabiDumitrescu a răspuns:

Geezus... not the brightest of the herd, are you? Daca romanilor le place sa zica Gigelescu Ionut, in lumea britanica numele se trec in genul John Gigelescu. Si daca ai luat Cambridge-ul crezi ca la BAC o sa fie mai greu sau cum?

| Catrice a răspuns:

Dacă nu faci facultate în UK sau sa te angajezi acolo în special în funcții publice...ai cam dat banii degeaba.

| Osneros a răspuns (pentru Catrice):

Poți să mergi la facultate sau să lucrezi în funcții publice în UK și fără Cambridge.

| Catrice a răspuns (pentru Osneros):

Sunt anumite facultăți si domenii care îți cer Cambridge.

| FreddieM a răspuns:

Englezii nu folosesc numele mijlociu. Nici nu-l cer vreodata.
Pace

| Aligator0108 a răspuns:

Bună!
Au mai existat cazuri în care numele și prenumele unui candidat au fost inversate. Ținând cont că pe diplomă nu se specifică numele sau prenumele acestuia, nu au existat niciodată probleme la recunoașterea sau echivalarea certificatului.
Stai fără griji!

| Aligator0108 a răspuns (pentru Aligator0108):

Acum constat că m-am grăbit cu răspunsul. Da, am trecut peste faptul că englezii pun prenumele înaintea numelui. Totuși, nu prea am înțeles dacă ți-au omis litera „ț" din nume sau dacă pur și simplu ai avut un lapsus în ceea ce privea poziția numelui și al prenumelui în limba engleză. Dacă e cazul acelei litere, poți comunica cu profesoara de engleză și să ceri retrimiterea certificatului la Cambridge pentru amendare. (acest proces s-ar putea să dureze ceva timp)