| EmmaEmm29 a întrebat:

Ce facultate imi recomandati sa urmez? Jurnalism sau Relatii Internationale si Studii Europene? Argumente?!?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Eu aș opta pentru cea de a doua.
Meseria de jurnalist este una care duce la o veritabilă prostituare a caracterului celui ce o practică.
Asta deoarece gazetarul este obligat să scrie numai de pe poziția publicației ( sau postului TV) la care este angajat. Sau, mai exact, așa cum se situează interesele patronului sau ar grupului majoritar de acționari.
E o curvăsărie la modul cel mai adevărat al cuvîntului, în cel mai pur stil românesc al momentului.

| EmmaEmm29 explică (pentru corolav):

Daca as opta pentru cea de Rel. Int. apoi pe ce meserie m-as putea axa?

| corolav a răspuns (pentru EmmaEmm29):

Mai întîi tradu această sintagmă,„Relații internaționale ", și apoi singură ai putea să-ți imaginezi cam ce ar putea să fie după aceasta.