| Andu01 a întrebat:

Hei, daca am un cont in euro, mai pot face unul în lei și la aceeași bancă? Adică separat de acela, iar cu cardul este valabil aceeași chestie? Sau toți banii se depun pe unul singur?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

1. Desigur;
2. Fiecărui cont îi este atașat un (alt) card;
3. Nu.

| Andu01 explică (pentru mihai69):

Bunn. Mersi, trăiască ce iubești tuu

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți să faci cate conturi vrei tu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți avea cont în lei și în euro separate. Cardul la utilizare în România este legat la contul în lei.

| ReddY25 a răspuns:

Desigur

| mi25 a răspuns:

Poti face mai multe conturi, chiar si in aceiasi moneda. Dar nu toate bancile au bancomate pentru euro, asa ca daca vrei sa scoti euro trebuie ori sa-i scoti direct de la ghiseu, unde platesti un comision sau, daca ai si cont in lei, face banca schimbul la euro in lei si ii trece in contul cu lei pe care poti sa-i scoti sau sa faci cumparaturi cu cardul. Dezavantajul este ca schimbul se face la un curs mai mic decat la o casa de schimb valutar. Trebuie sa calculezi cum este mai avantajos.
Eu am 2 conturi in lei cu cars fiecare si unul in euro fara card si depun banii in care vreau eu, fac cumparaturi cu care vreau sau e nevoie.

| Vântulalb a răspuns:

Fiecare valuta are cont separat. Nu se pot amesteca.
Deci, vei deschide cont in lei. Cardul este atasat unui cont. Fara cont nu ai card. Daca ceri, vei avea si card in lei.

| SingleForOne a răspuns:

Trebuie să știi condițiile de deținere a mai multor conturi, și conturilor în valută, le găsești pe site-ul băncii.