| anamaria82726 a întrebat:

Puteti sa imi explicati cum sta treaba cu plata ramburs? Adica dupa ce livrez cum imi,, ridic,, banii?
Trebuie sa livrez un colet.
Sau care este cea mai buna metoda de livrare si platit?

9 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Coletul nu este livrat destinatarului pana ce acesta nu achita suma ramburs trecut pe actul de expediere. Aceasta este incasata de curier - daca este trimis coletul prin firama de curierat -, sau la ghiseul de unde se ridica coletul, daca este prin posta romana. Daca destinatarul nu plateste sau nu ridica coletul, acesta se intoarce la destinatar, care plateste taxa de transport pentru retur.

| Furnicuta000 a răspuns:

In primul rand ai grija cui ii trimiti colet cu ramburs pentru ca unii sunt neseriosi si daca nu il ridica tu o sa platesti de te usuci.
In al doilea rand, banuiesc ca te referi la curier. Daca trimiti prin curier cu ramburs, asigura-te ca tu sau cumparatorul nu stati in vreo comuna unde curierul nu are acoperire pentru ca transportul va costa o caruta de bani. Deci daca ati stabilit asta si stati ambii in orase unde curierul respectiv are sediu, faci comanda la curier sa vina sa ridice coletul (sau te duci tu la sediu) si alegi daca transportul il platesti tu (in cazul asta il incluzi in suma de ramburs pe care vrei sa ti-o dea) sau sa plateasca el la destinatie. Apoi selectezi sa primesti banii in cont (ca sa nu mai platesti alte taxe). Daca nu ai cont poti alege si sa iti aduca curierul banii

Mai e si varianta cu posta unde taxa de transport pentru ramburs e in jur de 12 lei oriunde in Romania (asta e avantajul). Duci coletul la posta, platesti aia 12 lei sau cat iti cere (pe care ii incluzi in suma de ramburs) si poti alege la fel sa primesti banii in cont sau la posta (nu se aplica taxe suplimentare). Dar tot exista riscul ca destinatarul sa nu mearga la posta sa ridice coletul si in cazul asta se intoarce la tine si mai platesti vreo 20-30 lei, deci mai putin ca la curier

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpărătorul pune banii într-un plic și ii înmânează curierului. Urmând ca plicul să-ți fie adus la adresa menționata, sau în contul bancar, după caz.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

*îl

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu cand comanzi ceva cu ramburs de la eMAG pui banii in plic si apoi ii dai curierului? laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ea se refera la "livrat" după cum bine ai citit și tu. Nu mai comenta hodoronc-tronc sa te aflii in treaba.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai inteles si tu la ce se referea. A zis ca vrea sa livreze un colet. Tu i-ai zis "cumparatorul pune banii intr-un plic si il inmaneaza curierului". Cine plateste la curier cu banii in plic? Poate tu laughing e treaba ta daca faci asta, dar mi s-a parut amuzant

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Am făcut-o, nu știu de ce ți se pare așa amuzant. Aveam cardul blocat și neavând alta opțiune evident ca am ales-o pe cea care mi-a rămas la îndemână.
Fir-ai tu sa fii de furnicuta

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de unde ai luat plicul? laughing