| rockvandam a întrebat:

Cum se fac bani din Youtube? Cum face bani un youtuber?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Postezi un clip pe Youtube.
Cu cat e mai interesant continutul prezentat, dar si prezentarea propriu-zisa, cu atat ai sanse sa aduni mai multi abonati (cei care apasa subscribe la canalul tau, si apoi primesc evidentiate in Noutati clipurile tale viitoare).
Compania Google (proprietarul serviciului Youtube) te plateste pe tine -creatorul de continut-, in functie de cati subscriberi ai, si mai ales, cate accesari (vizualizari) au clipurile tale (atat de la subscriberi cat si de la ceilalti utilizatori de Youtube care nu au dat subscribe la canalul tau). Si in functie de numarul de like-uri adunate de clipurile tale (subscriberi + utilizatori ce n-au dat subscribe).
Bani "seriosi" se fac incepand de la 5000 vizualizari /clip postat, sau de la 50.000 subscriberi in sus.
(de unde crezi ca vine toata cersetoria aceea cu: "Apasa subscribe!" "Daca ti-a placut da un like!" etc)

Sa postezi ceva e usor. Sa strangi vizualizari, like-uri si multi subscriberi, e mai greu.
Ai nevoie de umor, calitati de orator (povestitor), subiecte interesante si cu priza la public.
Daca vrei sa fii apreciat si urmarit, trebuie sa fii original, nu sa copiezi toate stereotipurile existente deja si sa le introduci in clipurile tale.
Chiar si un canal cu exercitii rezolvate de informatica poate avea succes, daca prezinti rezolvari complete si corecte, sau poate tutoriale pentru un program anume (design, proiectare, randare, animatie, arhitectura...)
Ca si in activitatile celelalte, banii vin daca depui efort, esti bun in ceea ce faci, si te perfectionezi continuu.
Pare o activitate lejera, insa NU E O JOACA!
Necesita cunostinte temeinice (daca gafezi, pierzi automat public), necesita foarte bune abilitati de comunicare, trebuie niscaiba cunostinte de psihologie (e un domeniu in care incerci sa atragi cat mai multa lume de partea ta, si asta de la distanta), trebuie sa fii atractiv din toate punctele de vedere (chiar sa joci teatru uneori), simt al umorului dezvoltat, insa care sa nu supere.
Mai necesita mult timp investit, si bineinteles, partea tehnica (un PC puternic pentru editare video, camera web de calitate, microfon de calitate...).
Daca vrei un public si mai larg, si crezi ca ai ceva de spus la nivel international, clipurile in limba engleza sunt un avantaj pentru viitorul buzunarului tau.

| MoonWolf a răspuns:

Pentru a face un dolar pe Youtube( IN ROMANIA) ai nevoie de 10.000 vizualizari.

Deci, 10.000= 1$

Gandeste-te, ce stii tu sa faci mai bine, care sa starneasca interesul a 10, 000 de oameni.