| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU, incerc sa inteleg cum functioneaza treaba cu actiunile si bursa si am o intrebare care poate parea stupida pentru cineva care stie cum functioneaza lucrurile.

Cati actionari are tesla spre exemplu? Exista sute de mii de oameni care detin actiuni la tesla, da? Eu daca cumpar actiuni in valoare de 10 mii de dolari compania se va folosi de acei 10 mii? Cate actiuni trebuie sa detin pentru a avea un cuvant de spus cand vine vorba de deciziile luate de o companie? Cate actiuni poate emite o companie? Cu ce este dezavantajata daca emite mai multe actiuni, dar mai putine?

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Multi acționari are tesla. Foarte multi. Bineînțeles grosul e deținut pe lângă Musk de companii de investiții.

Tu teoretic ai un cuvânt de zis pentru orice acțiune deținută, dar bineînțeles că nu te va asculta absolut nimeni deciziile fiind luate de bordul de conducere format din cei care dețin procente serioase.

O companie se listeaza cu aproape 10 mil de acțiuni care se pot înmulți pe parcurs.