| myhaela96 a întrebat:

Cine imi poate spune care e faza cu actiunile?
Cum cumpar actiuni? Cat costa? Cum fac bani din asta? etc.
Funda!

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai in vedere ca pe bursa poti sa si pierzi foarte usor. Faptul ca-ti cumperi niste actiuni nu-ti garanteaza ca pretul acelor actiuni va creste, la fel de bine poate sa si scada.

Ca sa ai sanse de castig pe bursa trebuie sa ai cunostinte serioase in domeniu, si de multe ori chiar si cei mai experimentati jucatori pierd.

La modul simplist, mecanismul este urmatorul: tu cumperi actiunile unei societati la un pret x, iar pretul acestor actiuni fluctueaza in fiecare sedinta de tranzactionare in functie de foarte multi factori (performatele firmei, climatul economic si politic, previziuni, zvonuri, etc.). Daca reusesti sa le vinzi la un pret mai mare decat le-ai cumparat, ai castigat.

Si nu in ultimul rand, ca sa ai sanse sa castigi bani seriosi, trebuie sa investesti bani seriosi, pentru ca in general fluctuatiile sunt mici. Adica nu te astepta sa investesti 1000 lei si sa castigi 10 000 lei pentru ca asta nu se va intampla.

Daca esti hotarata sa faci treaba asta, poti sa-ti deschizi un cont pe www.tradeville.eu si sa-ti cumperi niste actiuni.

Succes!

| myhaela96 explică (pentru johnnny123):

Okhappy Mersi... Voiam doar sa stiu despre ce e vorba...Cum ai spus, trebuie sa fii experimentat in domeniu. Multumesc inca o data!