| ßŶÁŃČÁ a întrebat:

Vreau sa incep o "afacere" cu fotografii. Stiti voi sa fac poze la nunti,botezuri,majorate si alte evenimente.
Cam ce aparatura mi-ar trebui, pe langa aparatul foto?
Si cateva sugestii de aparate foto de calitate!

Funda!

Răspuns Câştigător
| soulseeker a răspuns:

Buna, eu sunt un fotograf profesionist de evenimente cu sediul in Bucuresti. Pe site-ul meu am mai multe articole despre cum poti sa incepi sa fotografiezi prima nunta, care sunt cele mai bune obiective pentru fotografia de nunta si multe altele. Sunt informatii bune pe care si eu le-as fi vrut sa le stiu inainte de a incepe drumul meu in fotografie. Aici sunt link-uri utile:
https://soulseeker.ro/obiective-foto-pentru-fotografia-de-nunta/
https://soulseeker.ro/cum-incepi-sa-fotografiezi-prima-nunta/
https://soulseeker.ro/dslr-sau-mirrorless-pentru-fotografia-de-nunta/

4 răspunsuri:
| razvanel112 a răspuns:

Cauta pe un forum de fotografie. Acolo primesti sfaturi de la experti. Ai nevoie de cel putin 1500-2000euro.
E foarte mult de lucru, trebuie sa lucrezi foarte mult pentru a avea rezultate bune. Este un domeniu destul de greu daca vrei sa ai calitate. Daca faci poze simple va trebuii sa ai un pret foarte mic + vei avea clienti putini. Profesionalismul e platit si cautat. Bafta. P.S: nu vreau sa te descurajez, doar ca e destul de greu sa te bagi intr-un domeniu in care nu sti absolut nimic.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Trebuie sa incepi cu un aparat simplu sa trimiti fotografii la concursuri si abia dupa aceea sa incerci sa profiti de talentul tau de fotograf.

| GabiBucur1991 a răspuns:

In primul rand pentru editare ai nevoie de Photoshop, Adobe Ilustrator... Iar licentele costa ceva...
In al doilea rand, aparate bune ar fi cele de la cannon... Uite aici :
http://www.f64.ro/aparate-foto-profesionale-canon.html

| artfoto a răspuns:

Depinde cat de profi vrei sa fie obiectivele daca vrei gama de varf nu scapi de 10k de euro. Iti trebuie cel putin 4 obiective ai nevoie de obiectiv wide pentru a surprinde grupuri de oameni, normal pentru a avea o perspectiva cat mai normala a lucrurilor si tele pentru a surprinde efectul de buchet la portrete si nu numai. Pe langa asta iti mai trebuie un obiectiv macro pentru detalii precum inelele sau buchetul miresei. Lumini de calitate si un trepied solid. Telecomenzi si declansatoare de blitzuri. Asta daca vrei sa o faci la nivel profi ai nevoie de camera full frame adica toata imaginea proiectata sa fie inregistrata de captor. Apoi vezi ca toti fotografii au si cabina foto o gasesti aici impreuna cu sfaturi de folosire http://cabina-foto.blogspot.com/