| Geaniiina a întrebat:

Heiii TPU, a primit cineva somajul dupa terminarea liceului? Cum se primeste? M-am inscris la cursuri dar nu prea inteleg, unii spun ca il primesti in perioada cursurilor, altii spun ca dupa ce sunt gata cursurile.

2 răspunsuri:
| LoryC a răspuns:

Din câte știu, nu e neapărată nevoie să aci cursuri la șomaj pentru a primi banii. Timp de 6 luni primești acești bani, iar dacă începi facultatea, trebuie să declari.
Banii se primesc lunar, aprox 250 lei.

| mih19 a răspuns:

Trebuie sa mergi la fortele de munca si sa te inscrii pentru somaj, dar numai in cazul in care nu mergi la facultate si nu o sa te angajezi. Daca ai luat bacul acum in sesiunea iunie-iulie te poate inscrie numa din 1 august la somaj deci oricum mai ai de asteptat dupa bani aia.