| AnaisC a întrebat:

Hello all,

Ca o continuare a unei intrebari precedente in care voiam sa aflu daca/ce taxa vamala am de platit daca astept un colet de la Amazon in valoare de 28$, acum as vrea sa stiu cum functioneaza declaratia de Imputernicire reprezentare in vama.

In mod logic, aceste acte nu ar trebui completate de cei de la Amazon, avand in vedere ca eu urmeaza sa primesc ceva?

Imputernicirea de reprezentare in vama functioneaza doar daca eu trimit pachete la extern sau trebuie completata si daca eu urmeaza sa primesc ceva?

Multumesc

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Amazon si alte websiteuri nu se ocupa cu nimic, ai priceput? De fapt este doara un loc virtual unde lumea vinde si cumpara, cei care au websitele asigura doara buna fctionarea a sitelui, chestii de genul asta.Nu amazon nu Alibaba sau eBay iti vinde tie ceva.Este un loc gen ca la piata. Piata nu aprtine vanzatorului sau cumparatorului,apartine unuei persoane, ori primariei, vanzatorii si cumparatorii doara isi fac treaba in acel loc.
E problema ta ce legi sunt in tara unde locuiesti, este obligatia ta sa te informezi, dar nu pe Amazon, aia nu se ocupa cu din astea sa stie aia legi sau ce spui tu sa completeze aia stiu si eu ce ti se pare tie logic.Mie nu mi se pare deloc logic ce spui tu.
28$ aia nu i-ai dat lui Amazon, nu ai cumparat de la Amazon nimic, asa ca nu vad ce logica are ce spui tu.
Mergi la posta si intreaba acolo ce trebuie sa faci, ori daca trebuie sa faci ceva.
Asa afli direct de la sursa, nu ce spune unu altul pe net.