| Andreea930 a întrebat:

Helpp! Cum expediez un colet cu poșta și banii să mi-i pună în cont? Sau plătește coletul la poștă și după mă duc eu la poștă și îmi iau banii mei de pe comandă? Nu am trimis niciodată un colet până acum, nici nu am cutii de acelea de împachetat cum vin coletele în ziua de azi.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cutii de împachetat din câte știu găsești de cumpărat la poștă.
Ceea ce dorești dta se numește trimitere cu ramburs.
Ca să primească coletul el achită la poștă contravaloarea scrisă pe actele care însoțesc coletul trimis. Doar apoi primește coletul.
Apoi poșta îți trimite ție banii reținuți.

| Andreea930 explică (pentru sadrian46):

Mersi! Și există și transport la poștă! Cine îl plătește eu sau persoana care îi trimit coletul?

| Iote a răspuns (pentru Andreea930):

Tu platesti transportul. Dar il poti include in suma de plata a cumparatorului daca este de acord.

| Andreea930 explică (pentru Iote):

Adică să îl includ în suma cumpărătorului?

| Iote a răspuns (pentru Andreea930):

Da, adaugi la suma produsului vandut. Acolo, la ramburs.

| Andreea930 explică (pentru Iote):

Nu înțeleg, ce să adaug?

| Iote a răspuns (pentru Andreea930):

"Și există și transport la poștă!"
Nu despre asta vorbeam? Taxa de transport.

| Andreea930 explică (pentru Iote):

Ok