| Lioana a întrebat:

Am trimis un colet unei cliente de pe olx. Coletul a fost ridicat miercuri, deci acum 2 zile. Banii am ales sa-mi intre in cont. Totusi după 2 zile nu au intrat. Stiti cumva in cat timp vireaza banii pe cont Posta Romana?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai trimis coletul cu plata ramburs atunci este mai problematic si plata ar putea intarzia, depinzand de cat de repede face plata clienta.
Daca trimiteai cu plata ramburs atunci primeai banii in cca 3 zile.

| Lioana explică (pentru Ioandelasal):

Cu ramburs am trimis

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lioana):

Atunci o sa-i primesti, probabil maine sau poimaine.

| Lioana explică (pentru Ioandelasal):

Astazi au intrat banii. Dupa o saptamana.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dureaza 2-4 zile, dar daca i-ai pus contra ramburs vor veni. Daca ai lasat la bunul plac al "clientei" pot sa pun pariu ca nu-i mai vezi.

| Simpatic a răspuns (pentru Salontanul):

Te salut domnule salontanul, buna intuitie aveti, insa nu stim daca nu cumva doamna /domnisoara Lioana a ales sa trimita in sistem ramburs, daca a trimis pe incredere atunci se aplica ceea ce ati spus, adica s-ar putea sa nu vada banii niciodata...
Insa de la posta ridici coletul cu buletinul doar ...deci teapa poti lua mai greu, la curier unde multi iau colete cu nume false dar platesc pentru ca curierul nu le da coletul altfel.

| Salontanul a răspuns (pentru Simpatic):

Multumesc! Totusi la posta, daca n-a trimis contra ramburs, tot teapa este ca nu-i va trimite banii. N-am inteles ce inseamna propozitia: "Banii am ales sa-mi intre in cont"! Asta poate sa insemne contra ramburs sau asa s-a inteles (prin alte mijloace) cu cumparatorul. Majoritatea oamenilor crede ca daca pacalesti pe unul esti mai bogat si... duci banii cu tine in mormant. Tampiti. Acum despre coletul nostru. Daca nu l-a trimis contra ramburs degeaba l-a ridicat cu Cartea de Identitate (Buletine nu se mai elibereaza din 2002) ca nu o poti da in judecata. La proces poate spune: mi l-a trimis cadou si gata. Stiu o situatie in care un conlocuitor al orasului meu a comandat un telefon. A primit coletul fara sa-l desfaca (la curier) si a platit banii. Cand l-a desfacut era un telefon vechi, nefunctional, din catgoria celor cu butoane. S-a impacat cu gandul ca are, totusi, un telefon de "colectie". laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Salontanul):

Asa este!
autoarea intrebarii nu a dat deloc detalii referitoare la cum s-a inteles sa se faca plata

de aceea i-am spus mai sus:

"Nu ai zis cum ai trimis coletul, prin posta romana, prin aplicatia de pe olx? sau cum anume? coletul tip ramburs, adica clienta cand ridica coletul sa dea bani pe el?"
Ca sa ne dam seama de ce nu ti-au venit banii.

este clar daca s-a inteles cu cumparatorul si i-a pus coletul iar acela a promis sa faca plata ulterior (deci nu prin ramburs) atunci numai vede banii!
Daca a fost ramburs atunci e altceva.
Si prin posta si prin curier cand se primesc bani in sistem ramburs (numerar) dureaza cateva zile.
Dureaza 2-3 zile cand se face rambursarea cash (nu in cont bancar) ca asa a optat vanzatorul sa primeasca banii, adica banii de pe urma coletului vin la vanzator inapoi in numerar.

Totusi cred ca aveti dreptate, odata ce s-a optat pentru a primi banii in cont, si dureaza deja cateva zile, atunci ma duce cu gandul ca nu a fost RAMBURS, deci este o teapa!

| Simpatic a răspuns:

Nu ai zis cum ai trimis coletul, prin posta romana, prin aplicatia de pe olx? sau cum anume? coletul tip ramburs, adica clienta cand ridica coletul sa dea bani pe el?
Ca sa ne dam seama de ce nu ti-au venit banii.

| Violleta2022 a răspuns:

Banii nu intra instantaneu in contul tau!
Dureaza 24 de ore sa intre in contul bancar al Postei si apoi posta sa-ti faca tie plata, inca 2 zile lucratoare.

| lpavel a răspuns:

Trebuia sa intre in aceeasi zi... Ai vorbit cu cea caruia ia-i trimis coletul? Poate nici nu a platit si ti-ai luat teapa laughing
Niciodata sa nu mai face asa! Cand preia coletul sa plateasca curierului iar firma de curierat ti-i da tie! Poate te costa mai mult dar asa stii sigur ca nu vei fi pacalita!

| NLS a răspuns:

Banii nu intra în aceeași zi, de regula durează ~3-4 zile.
Dar poți suna la posta acum, pentru siguranță.

| Lioana explică (pentru NLS):

Am sunat la Posta. Mi-au spus ca banii vor intra luni sau marti. Deci dupa 6-7 zile. Asta daca vor intra asa cum a spus angajata Postei.