| Nicoletei15 a întrebat:

Hey,am și eu o întrebare, știe careva cât câștigă ca medic veterinar? Adică cam cât câștiga un medic care lucrează intr-o farmacie, iar cel care lucrează intr-o fermă de vaci/cai/oi/porci etc?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, medicii NU lucreaza in farmacii!
Aceia care lucreaza in farmacii sunt farmacisti si au facut o facultate de medicina, dar la sectiunea de farmacie, deci nu sunt doctori!

In farmacii mai sunt si ajutorii de farmacisti, care sunt simpli vanzatori, ce pun marfa pe raft si uneori servesc clientela cu marfa simpla (creme de diverse feluri, aspirina, paracetamol, frectii si alte sampoane sau sapunuri).
Reteta si medicatia sunt pregatite de farmacist, care dau explicatii celui bolnav, cum sa le ia si ce nu are voie sa faca sau sa ia in parale, cand ia acele medicamente.

Medicii veterinari nu lucreaza in farmacii, ci in clinicile veterinare, spitalele de animale sau la anumite ferme. Salariul este in functie de experienta si de cat isi permite sa plateasca clinica, spitalul si ferm respectiva, intre 3000 si 5000 lei.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"cam cât câștiga un medic... care lucrează intr-o fermă"

depinde de una mie lucruri: intre salariu mimim și tot el, multiplicat cu x (unde x e cât vrei tu)