| DonJuanWannabe a întrebat:

Iau pensie de urmas dupa Mama, sunt clasa a 12-a si de obicei imi intra in data de 12-13 a fiecarei luni. Luna asta (MAI), nu mi-a mai intrat decat alocatia si deja e 17.

E ultima luna de scoala, ma asteptam sa primesc macar pe luna Mai daca nu si la vara. Sau e vreo posibilitate sa-mi fi intrat luna trecuta ca un fel de cadou de Paste cum s-a intamplat la anumite institutii de bugetari?

4 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Când ai avut ziua de naştere? Poate trebuie să duci ceva acte că încă eşti la şcoală, chiar dacă ai împlinit 18 ani, la Casa de Pensii sau ceva de genul.
Dacă nu-i cazul ăsta, nu ştiu, s-ar putea să nu-ţi mai vină sau doar să întârzie.

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu,mai repede cred ca trebuie sa mergi la Casa de Pensii cu adeverinta de elev.Ti-au suspendat probabil pensia pentru ca ai implinit 18 ani si nu ai dus adeverinta de elev( stiu ca nu te anunta nimeni, dar asta e).Iti v-a da si pensia restanta, dar cu ceva intarziere.Bafta la BAC.happy

| DonJuanWannabe explică (pentru Mihaela1964):

Pai am implinit deja 19 ani de mult si mi-am primit restantele de aproape 6 luni luna trecuta. Dar nu ar trbeui sa primesc si pe luna MAI? Ca doar sunt elev inca... mi s-ar parea normal sa primesc pe tot parcursul celor 3 luni de vara dar asta e, asa e in Romania.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru DonJuanWannabe):

Bineinteles ca trebuie s-o primesti si vara, atat timp cat studiezi.Suna sau du-te la Casa de Pensii si vezi ce se-ntampla; si eu am rezolvat aceiasi problema prin telefon.Numai bine.happy