| anonim_4396 a întrebat:

Imi explica si mie cineva mai de indelete cum e cu impozitul pe cripto? Pe minat. Cum il declari la anaf trebuie sa te duci acolo fizic sau poti si online declara si plati online impozitul? Se plateste neapatat anual sau poti si lunar?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

La începutul fiecarui an se depune la anaf o declaratie unica unde scrii care e profitul tau din crypto/chirii etc pe anul trecut.

Pe baza acestei declaratii vei primi o decizie de impunere cu cat ai de plata. Respectiva suma trebuie platita in cursul anului. Ori totodata, ori in rate cum vrei tu.

| Decebal91i a răspuns (pentru suntserios):

Si din ce am inteles tot de pe net ca cripto se incadreaza la categoria " castiguri din alte surse " acolo pe declaratie " si daca e sub 12 salarii minime castigul ( asta e cam undeva la mai putin de 25000 lei 12 salarii dar peste 25000 lei e sigur ca plafonul e depasit ) si faza e ca sub plafonul ala de castig trebuie 10% platit. Daca nu 20%.Da mi mi-ai zis dsca il pot declara 100% doar online? Adica sa nu ma duc eu acolo la anaf ( la mine in oras nu am sediu anaf )

| suntserios a răspuns (pentru Decebal91i):

Se depunde online daca ai un cont in spatiul virtual de la ei.
Nu stiu cotele de impozitate pentru crypto

| Decebal91i a răspuns (pentru suntserios):

Cont la ei o sa imi fac. Dar sepoate si declara online?