| S1mplu a întrebat:

Imi poate spune cineva ce anume este Forex si cum se lucreaza cu el? am inteles ca se castiga bine uneori, dar nu vreau sa risc, il mai are cineva?

Răspuns Câştigător
| z8 a răspuns:

E o platforma de specula.

Sa zicem ca dolarul se apreciaza fata de euro. Cine a pariat(cu bani reali) ca dolarul se va aprecia(creste) fata de euro, castiga. Cine a pariat ca euro va creste fata de dolar, pierde. Asta-i mecanismul in principiu. A...si mai mult ca sigur se platesc si comisioane Forexului (trebuie si ei sa castige din ceva).

Eu unu am boala pe Forex. Impanzesc netul cu reclame ce manipuleaza in cel mai josnic mod. Iti prezinta numai o mica fata a problemei. De exemplu: "Un frizer a jucat la forex si a castigat 3000 euro intr-o singura luna! ". Ceea ce omit ei sa spuna, este ca, cazuri din aceste, sunt ~1%. Majoritatea pierd sau stagneaza.

Fiind specula, nu se creeaza nimic. Cand cineva castiga, automat altcineva pierde aceeasi suma. Deci practic, pe termen lung, aia pregatiti castiga si aia nepregatiti pierd. Pregatiti sunt putini, nepregatiti sunt multi. Aia putini castiga de pe urma alora multi. Pur si simplu se transfera bani de la o persoana la alta (de obicei de la cei multi si prosti, la cei putini si pregatiti temenic).

E ca si cum ai juca poker ...pe bani bine-nteles si trebuie sa platiti si dealerul (forex). 1-2 buni, va curata, iar restul 4-5 mai... putin buni, daca n-au noroc chior, pierd.

Sfatul meu, abtine-te de la kk turi d-astea. Forexul are multi clienti pentru ca e usor sa vanda un vis si sunt multi visatori...care n-o duc prea bine.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand eram mic taicameu lucra la o firma de prelucrare a lemnului si a bustenilor si acea firma se denumea FOREX.

| sonya a răspuns:

Forex nu este un program.laughingForex se ocupa de tranzactii valutare in special. Probabil se castiga bine insa trebuie sa ai si bani ca sa investesti. Eu am fost la ei la interviu si mi-au cerut 700 de lei ca sa urmez un curs, dupa m-ar fi angajat daca aveam 10 tranzactii cu plus. Oricum nu am avut sa dau 700 de lei asa ca am lasat-o balta. Ideea e ca ei iti fac un cont pe platforma si incepi sa tranzactionezi. Fie pe banii tai daca esti angajat, fie pe banii altora. Insa nu iti dau tie un nou venit clienti. Te poti duce sa te interesezi.

| hobotrading a răspuns:

Forex = Foreign Exchange, adica piata de schimb valutar si este una din pietele financiare existente cum este si bursa din Romania. Este o piata pe care se tranzactioneaza valuta.