| numA a întrebat:

Vreau sa merg sa muncesc in Germania cateva luni, am gasit cateva anunturi pe internet, dar multa lume ma descurajeaza si imi spune ca risc sa fiu tepuit. Lucreaza cineva prin Germania in agricultura, depozite, automotive etc. si imi poate da si mie mai multe detalii in cunostinta de cauza?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RaduRobertRO a răspuns:

Internetul e plin de anunturi, sfatul meu este sa te interesezi mai intai despre firma prin care vrei sa pleci pe grupurile de FaceBook mari. Tot ca sfat citeste si ce scrie pe site-urile romanilor din Germania, gen asta: https://bit.ly/3g2r6ld

In mod normal firmele serioase de intermediere nu iau bani de la angajat, dar mai sunt si exceptii. In agricultura e greu si se plateste prost. Cazarea e la gramada, deja e luna august, mai ai pana in octombrie timp. Asadar fa o socoteala inainte de a te decide. Repet, cauta pe net informatii despre firma prin car evrei sa pleci, daca nu sunt de loc, e posibil sa fie o fantoma nou aparuta. Daca scrie de rau, e si mai grav. Plus ca vezi daca au atorizatie de intermediere. Mare atentie la ce te pun sa platesti! Bafta!

2 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Tocmai s-a anuntat la stiri ca firmele germane nu vor mai angaja prin intermediari. Vor face angajari directe. Urmareste discutiile romanilor din Germania.

| Digikey a răspuns:

3 luni nu faci nimic. poate 3 ani.