| andrei28743 a întrebat:

Avem următoarea speța, X Încheie un contract la notar prin reprezentantul Y cu Z ce consta într-un contract de împrumut (4000euro pe 5luni).X își primește banii,dar nu reușește sa plătească banii și pleacă din țara.Y in calitate de reprezentant (X nu a putut veni in ziua respectiva și a încheiat la notar o împuternicire sa meargă Y) Y Răspunde într-un fel fata de Z, ma refer penal sau civil?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus reprezentantul nu raspunde de datoria reprezentatului, acesta din urma este singurul raspunzator fata de imprumutator.

| anonimg a răspuns:

Oricine dă bani cu împrumut să dea doar atât cât știe că s-ar putea lipsi de ei. Dacă nu, să nu dea pentru că singur își face rău lui și altora.

| Wr3nch a răspuns:

Daca reprezentantul nu e mentionat ca si garant sau co-debitor doar X are raspundere.

| Panamax a răspuns:

Legal nu, dar niste oase se pot rupe din greseala.

| marevna13 a răspuns:

Nu, ce vina are el ca x nu a platit? Dar x poate fi tras la raspundere.