| sweetys a întrebat:

In ce conditii pot sa obtin fonduri europene sau cele pentru tinerii fermieri? Vreau sa imi fac plantatie si nu stiu in ce stadiu ar trebui sa se afle ca sa pot sa obtin fonduri pentru a ma dezvolta. Pot sa obtin fonduri si sa incep de la 0 sau trebuie deja sa fiu pe productie? Am doar pamantul in zona rurala. Am citit toate chestiile posibile dar nu gasesc in ce stadiu trebuie sa ma aflu cu plantatia.

Răspuns Câştigător
| AlexandrulS a răspuns:

Este destul de greu sa le obtii aceste fonduri. Prioritate au cei care au studii in agricultura, apoi cei care deja au un fel de micro-ferme sau ceva micut si apoi cei care nu au nimic si vor sa inceapa ceva in acest domeniu prin fonduri. Trebuie sa iti faci un plan de afaceri extrem de complex si de bun sa iti dea aceste fonduri. Mai repede daca esti angajat iti iei un credit de 5000-10000 euro si incepi de jos putin cate putin... ai mai multe sanse! Vazusem o stire despre aceste fonduri acum cateva saptamani si spunea ca din 80-90 de mii de cereri undeva la un sfert se incadrau in cerinte iar doar cateva mii au luat intr-un final fonduri, deci greu daca nu ai consultanta!

| sweetys explică (pentru AlexandrulS):

An 21 de ani si dupa terminarea facultatii vreau sa ma apuc de aceasta afacere, dar vrea ca in doi ani pana tarmin sa am documentatia pusa la punct nu sa o fac pe ultima suta de metri. M-am uitat la cat m-ar costa infiintarea plantatiei si e in jur de 2000 euro. Dar eu sunt curioasa daca trebuie sa am productie deja cand depun dosarul sau pot sa imi infiintez cultura cu banii primiti.

| AlexandrulS a răspuns (pentru sweetys):

Cum ti-am spus si mai sus, nu este obligatoriu dar constituie un avantaj si ai sanse mai mari sa obtii fondurile! Putini sunt cei care au obtinut fonduri si nu aveau nimic care sa produca. De obicei fondurile astea sunt pentru dezvoltare adica sa zicem ca tu ai 1 h de teren si scoti 2 tone de porumb pe an. Acei bani merg la imbunatatirea solului sa scoti 4-5 tone pe hectar. Dar din nou repet ce am spus eu este o regula nescrisa. Este o bataie foarte mare pe fondurile alocate pentru agricultura si au de unde alege ce cred ei ca o sa mearga sau cine are un avantaj sa nu piarda banii.

| sweetys explică (pentru AlexandrulS):

Multumesc!