| ghitza a întrebat:

Salut.
Am o "mica" problema cu un proiect la scoala si am nevoie de ajutor.
Am de realizat un plan de afaceri. Ok, usor pana aici. Dupa ce m-am gandit la mai multe posibile afaceri, am ajuns la concluzia ca cel mai usor mi-ar fi sa fac o ferma apicola (totusi, ce e usor?straight face). Am o mica idee despre ce ar trebui sa fac. Recunosc faptul ca mi-e frica de albine, dar in acelasi timp imi plac in acelasi timp si as vrea sa lucrez cu ele. In zona in care ma aflu (comuna Moisei, judetul Maramures) si prin imprejurimi stiu doar de doua persoane care se ocupa cu cresterea albinelor, asa ca as putea fi eu a treia persoana, dar sunt multe altele prin intreaga tara asa ca nu va fi usor.

De ce apicultor?
Nu sunt sigur nici eu. Poate fi de vina faptul ca imi place sa stau in natura, imi plac produsele naturale, iar produsele de la albine sunt foarte sanatoase. Poate pentru ca poti sa obtii fonduri europene pentru tineri fermieri.
Tot timpul am o imagine despre cum ar trebui sa arate la sfarsit lucrul pe care il incep, dar pe parcurs, ajungand la final iese altceva. Voiam o ferma de bovine pentru inceput, apoi de caprine si ovine, iar la sfarsit am realizat ca mai mult mi-ar place sa fiu apicultor.
Nu am nici o idee despre cresterea albinelor. Nici despre accesarea de fonduri europene. Nici despre intocmirea unui plan de afaceri.

Ce fac in timpul iernii cu ele?
In ce zone ale tarii trebuie sa ma deplasez pentru a avea miere monoflora?
In ce perioada a anului trebuie sa merg in acele zone?
Cum pot sa fac rost de teren pentru a-mi aseza stupii in acele zone ale tarii, trebuie inchiriat sau ce trebuie facut?
Albinele se pot imbolnavii? Ce boli?
De ce utilaje am nevoie pentru extragerea si prelucrarea mierii?

Cum pot accesa fonduri europene?
Ce conditii trebuie indeplinite pentru accesarea acestora?
Ce documente am nevoie pentru accesarea lor?
Alte surse de finantare de unde as putea accesa?
Cursuri de apicultor?
Cum as putea sa fac o analiza a pietei de desfacere a produselor apicole?

Acestea sunt unele dintre lucrurile pe care vreau sa le aflu. Cat mai multe despre albine, intretinerea lor. Accesarea fondurilor europene, diferite surse de finantare.
Sper ca puteti sa imi dati macar niste site-uri de unde pot lua aceste informatii. Cautand singur pe internet, m-am pierdut printre paginile diferitelor site-uri si nu mai stiam ce sa inteleg.
A fost destul de mult de citit, sper ca nu v-ati plictisit.
Va rog daca puteti sa ma ajutati.
Multumesc!