| Iosifrazvan a întrebat:

In puțin timp îmi deschid o vopsitorie auto,de câți kilowați trebuie sa fie compresorul pentru a merge treaba buna, mai ales la vopsit total, pe lângă faptul ca trebuie sa fie pe șurub etc? Dau funda

2 răspunsuri:
| GraniniCuPiersica a răspuns:

Scuze am raspuns in sectiunea greșită am vrut să răspund altundeva

| badpanda a răspuns:

De ce crezi ca trebuie sa fie cu surub?
Un compresor care iti asigura 500l/min poate face fata cu brio la o vositorie.Nu pentru pistolul de vopsit care consuma putin aer, ci pentru masinile de slefuit pneumatice, pentru suflat etc.
Cel mai important ar fi de luat in calcul un deumidificator ca sa impiedice umiditatea din aer sa ajunga la pistol si un filtru pentru impuritati de 1 micron.
Compresorul cu surub doar are randament mai bun cu 10%, dar o revizie costa de la 500 de lei in sus.
Unul cu piston te costa revizia 2l de ulei si un filtru adica 100 de lei.
4kw si butelie de 300L sa tii minte.restul vine de la sine.sh il gasesti pe la 2500 lei.
7, 5kw si butelie de 500L daca stai bine cu banii. 4000 lei.