| Alex007xD a întrebat:

Ma aflu intr-o mica situatie, in care sunt confuz. Am 18 ani, si momentan lucrez ca vopsitor auto in Germania (invat meseria timp de 3 ani, mai am 2). Mi-am facut un plan ce sa fac dupa examenul final. Sa imi deschid propria mea vopsitorie. Si vreau si sa raman aici definitiv. Dar o alta chestie imi sta in cale. Cand am implinit 18 ani, am mostenit 100 hectare de pamant (normal 93, 7 erau ale bunicului meu, dar el a murit si toate cele 100 mi-au ramas mie) in Romania. Si aflasem ca e vorba de milioane de euro. Sunt foarte confuz, sunt prea tanar pentru asa o situatie. Nu stiu ce sa fac cu acel teren, sa il vand, sa construiesc ceva acolo, habar n-am, tinand cont de faptul ca eu nu vreau sa ma reintorc in Romania. Imi fac griji, ca daca as avea acei bani, nu stiu cum ar fi situatia aici. Nu stiu cate taxe as plati lunar, sau cum ar arata totul. Cu parintii nu vreau sa discut despre chestia asta (nu vreau sa afle mama mea vitrega, ca sa nu se bage in treaba, si tata a spus ca e totul al meu si sa fac ce vreau cu el). Am vrut sa imi deschid o vopsitorie, un service, o reprezentanta de masini, spalatorie, etc... o firma imensa, peste cativa ani, care ar merge foarte bine in zona asta (norocul fiind ca aici exista foarte putini vopsitori buni, si putine vopsitorii). As putea sa ajung departe cu chestia asta. Dar situatia din Romania ma incetineste. Ce sfaturi imi dati? Cu ce sa incep? Multumesc pentru atentie!

Răspuns Câştigător
| IComeNuts a răspuns:

Salut!
Ai putea sa te interesezi cat te-ar costa sa iti pui propria afacere cu vopsitoria pe picioare. Tinand cont ca e vorba de Germania, investeste cat mai mult pentru a avea succes. Daca e vorba, asa cum spui, de milioane de euro, ai putea fie sa inchiriezi terenul, adica cele 100 de hectare, fie sa vinzi o parte din el cat sa acoperi cheltuiala cu afacerea si restul sa il dai spre inchiriat sau sa il investesti in imobile. Daca asta nu iti suna asa de bine, eu as face urmatoarea chestie in locul tau, gandindu-ma ca asta ar fi cel mai util mod de a investi banii si timpul :
- as face research si as studia piata cu exactitate sa vad cum as putea sa conduc o afacere cu vopsitorie de succes
-as vinde o parte de pamant cat sa acopar toata cheltuiala, tinand cont ca ai investi pana la 50.000 sau 100.000 de euro, nu ar trebui sa fie asa de mult.
-as astepta sa vad cum evolueaza afacerea si ce chestii ar trebui imbunatatite/ ce alte investitii as mai putea face
-partea de pamant pe care as avea-o ramasa as vinde-o sau as inchiria-o cu contract pe o perioada de X ani ( 10 ani de exemplu ), timp in care as putea sa imi derulez afacerea si as avea ca venit stabil banii din inchirierea terenului
-daca as fi stabil cu banii dupa o perioada de cativa ani in care am derulat afacerea, as vinde intreg terenul si as incerca sa maresc cifra de afaceri sau as investi in advertising pentru afacere. Fie asta, fie as deschide o a doua afacere care sa imi genereze profit stabil si as investi cat mai mult in afacerea principala. Cu timpul iti poti deschide mai multe sedii si iti poti angaja directori si manageri pentru toate sediile. Trebuie doar sa ai rabdare si sa nu te grabesti sa faci bani cat mai repede. Calitatea este esentiala in dezvoltarea unei afaceri de succes.

2 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Pai daca ai lua 12, 000 euro pe hectar, ar insemna aproximativ 1, 200, 000 euro. Depinde de zona, dar cam asta e pretul pe teren agricol fertil.

Eu, daca as fi in locul tau, m-as intoarce in tara si m-as apuca de agricultura. E mai de viitor decat vopsitoria. Agricultura o sa ramane in vecii vecilor necesara, dar vopsitoria nu. Pe viitor o sa existe roboti care o sa vopseasca mai bine decat oamenii (deja exista).

De asemenea, nu-ti vinde pamantul. Dumnezeu nu o sa mai faca altul, iar resursa asta o sa creasca in valoare proportional cu cresterea mondiala a populatiei. Pe viitor o sa fie crize alimentare serioase, iar cei ce au pamant vor conduce societatea. Banii se devalorizeaza, iar bunurile la fel.

Deci sfatul meu este sa te intorci in tara si sa faci agricultura. Faptul in sine ca ai 100 de hectare din mostenire e o binecuvantare careia nu I-as da cu piciorul. Cu banii pe care-I faci cu agricultura, iti poti dupa aia cumpara casa in Germania.

In sfarsit, Germania o sa se schimbe mult in urmatoarele decenii, mai ales dpdv etnic. Tu trebuie sa te gandesti si la copii tai, nu numai la tine. Romania macar, buna sau rea, o sa ramana la fel, avand o evolutie predictibila. Parerea mea.

| asdf2kpower a răspuns:

Ca să faci o analogie, ce ai pățit tu acum este echivalent cu un câștig la loterie. Mulți ajung după un astfel de câștig mai săraci decât erau înainte. Eu îți recomand să te uiți la videoclipul ăsta https://www.youtube.com/watch?v=UcY9OA2MlBk (o să vezi greșeli pe care și alții le-au făcut când s-au trezit cu sume la fel de mari). Dacă este să mă întrebi pe mine, eu zic să încerci afacerea cu vopsitoria dacă așa simți, dar dacă vezi că nu merge, recomandarea mea (idee pe care o deduci și din videoclipul de mai sus), este să nu mai bagi în afacere ca prostul și să te reorientezi. Succes!