| 0ce0este0ce0sunt0 a întrebat:

Intrebare : Ce sunt banii?

26 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu conteaza sa ai multi bani, conteaza sa ai destui!
Iata niste citate: "Banii sunt intotdeauna binecuvantati cand ii folosesti la fapte bune" (G.Galaction)"Banul este cea mai sigura piatra de incercare a firii omenesti.(V.Alecsandri)."Banii nu sunt cel mai important lucru in viata, dar sunt aproape de oxigen pe lista "lucrurilor de care am nevoie" "(Z. Ziglar)

mira
| mira a răspuns:

Daca esti inca nelamurit, urmareste pe Minimax emisiunea pentru copii foarte mici "Cu banii jos".

| User a răspuns:

Ochiu' dracului.

| alecs871 a răspuns:

Banul este rostul vietii, fara ban ce am face in secolul 21...

| alecs871 a răspuns:

Daca banii sunt simple hartii, atunci cu coli ministeriale ar trebui sa pot plati.

| Razvan a răspuns:

Pentru unii ratiunea de a trai, pentru altii niste simple hartii capabile sa schimbe destine si pentru restul reprezinta raul necesarwinking

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Pentru unii au devenit un scop al existenţei. Din păcate, multe lucruri, printre care dragostea, fericirea nu sepot cumpăra. Amintesc aici secvenţa memorabilă din ''Titanic'' când unul din bogătani vrea să înmâneze unuia din membrii echipajului un pumn de bancnote pentru a-i da mai repede o barcă de salvare (ne aflam în momentul când catastrofa luase proporţii şi cei care rămăseseră pe navă realizează că nu mai au şanse de salvare). Marinarul furios aruncă grămada de bani peste bord strigând că oricum vor pieri cu toţii.

| Spintecatorul a răspuns:

O notiune. O idee. Cei care au inteles acest lucru, sint detinatorii celui mai mare secret din domeniul financiar.
De ce? Pentru ca ideile au o proprietate foarte interesanta. Pot fi create din nimic. Prin simpla vointa a creierului uman.

| teodoram a răspuns:

Un căcat!

| liongirl a răspuns:

Buna!`Banii sunt o hartie care controleaza lumea, care intretin fericirea si niste "minuni" fara de care n-am putea trai.
Ce naspa este cand te gandesti ca nu conduce lumea decat o hartie pe care o poti rupe si cu care probabil maine s-ar putea sa cumperi o paine.straight face

| Ea12345 a răspuns:

Niste hartii care se pot pierde intr-o clipa, pentru care unii alearga o viata intreaga, ajungand intr-un final la concluzia ca nu a avut niciun rost...

| nobody_9468 a răspuns:

Niste "foi colorate" pentru care unele persoane ar face orice pentru a le avea{si euhee hee}. Aceste "foi colorate" pot intampina transformari, in ce vrei tu! Eu de obicei le transform in:cercei, hainute, cosmetice, semintelaughing. Tot ce are nevoie omu'tongue
Altii isi iau si viata din lipsa acestor "foi colorate", eu sper ca voi avea mereu macar atat cat e necesarhee hee

Bafta.

| cornculapte a răspuns:

Banii sunt cele mai valoroase hartii existente si hartiile astea iti lipsesc tocmai cand ai mai mare nevoie de ele.

| perla a răspuns:

Citeste in Biblie,, cap. 6 Matei,, Nu va adunati comori pe pamant, unde molia si rugina le strica si unde furii le sapa si le fura, Ci adunati-va comari in cer, unde nici molia, nici rugina nu le strica unde furii nu le sapa si nu le fura.Caci unde este comoara ta, acolo va fi si inima ta.,, sau ce va da omul in shimb daca isi va pierde sufletul sau...

| dulcika_3604 a răspuns:

Hartii...care au foarte mare valoare si fara hartiile alea nu poti traii zic eutongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns: punctul de plecare al unui sistem economic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niste chestioare care lumea se omoara dupa ei tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii sunt niste inlocuitori ai unei cantitati de aur din tezaurul national, egal cu valoarea fiecatui ban in parte.cand toti banii din circulatie depasesc cantitatea de aur ca valoare, este inflatie.sau cand fondul de marfa existent, pe o piata depaseste mult valoarea monedei nationale este tot inflatie. e treaba complicata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mecanismul vietii sociale.
Fara bani esti un nimenistraight face, fara ei nu poti sa ai o educatie adecvata, un camin bun,`tzoale` care sa te reprezinte.

Banii chiar aduc fericirea. o simt pe pielea mea ca nu exista zi in care sa nu ma plang ca sunt saraca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bani sunt unitati monetare neesare in cumparare

| campanario a răspuns:

Hartii(cu putere), care uneori aduc fericire, ateori tristete. Daca ai mai putini bani, nu esti pe deplin fericit, Daca ai`multi, mai mult ca sigur nu esti foarte foarte fericit. Daca ai o cantitate normala, nu e iar bine pentru ca vrei mai mult, vrei sa cumperi si sa ai mai mult laughing. Deci in concluzie: banii is o bataie de cap, si nu inteleg de ce bancile nu ii fabrica pentru ca toata lumea sa'i aiba! Cam atat

| Green a răspuns:

Niste hartii sau monede care dau dependenta unor oameni si nu poti trai fara ele, sau daca poti este foarte greu.
Banii sunt ca si drogurile: odata ce te apuci de ei, nici ca te mai opresti happy

| Dede_1899 a răspuns:

Ban= Unitate monetară și monedă egală cu a suta parte dintr-un leu

| stefannn a răspuns:

Hartiibig grin

| alinaioana12 a răspuns:

Banii sunt cateva hartii pentru care majoritatea oamenilor ar omori, ar bate, ar fura, ar face orice pentru ei.Pentru ca daca ai bani cumperi orice, exemplu:ai trecut prin scoala ca valiza prin gara si ai reusit sa ajungi la facultate cu chiu cu vai si ca sa intri dai o suma de bani frumusica cuiva si gata s-a rezolvat sau esti urat/a dar ai bani si cand o sa-ti areti bani toate lumea o sa vrea sa fie cu tine, sa se casatoreasca, sa fiti prieteni.De ce e asa? Pentru ca in primul rand suntem in ROMANIA.Si asta explica totstraight face

| cinnamon91 a răspuns:

Banii fac lumea sa se invarta, se spune. Dar mai inainte iti pot da ameteli si dureri de cap.winking