| Dani3lo a întrebat:

Am o intrebare scurta pentru voi happy. Ce sunt banii pentru voi?winking

Răspuns Câştigător
| motan444 a răspuns:

Niste hartii care fac oamenii sa se urasca care fac sclavi din oameni care aduc fericirea unora si tristetea altoara care cladisc vise si distrug suflete

14 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună.
Ceva ce nu am.
De altfel, ceva de care ai nevoie pentru a trăi. Dacă nu ai bani, nu ai mâncare, iar dacă nu ai mâncare n-ai cum să trăieşti, corect?
O zi frumoasă să ai!

| Musique a răspuns:

Hârtii cu care poți cumpăra fericirea.
Mda, fericirea mea stă și în ciocolată.

O zi frumoasă!

| darrio2007 a răspuns:

Niste hartii de valoare.Din ce in ce mai mica pentru oamenii obisnuiti.

| DiamondShine a răspuns:

Banii pentru mine sunt ceva indispensabil, ca de altfel pentru oricine.Din bani ai sa mananci, din bani ai cu ce sa te imbraci, din bani ai o casa si multe alte lucruri fara de care nu ai putea trai.Este adevarat in mare marte banii au facut ca unii dintre oameni sa se urasca intre ei, datorita tarii in care traim, acesti oameni neavand habar ca nu intre ei trebuie sa se urasca, ci sa fie atenti cine e cu adevarat vinovat de situatia pe care o au si sa ia masuri ca o sa ajunga sa se manance intre ei mai ceva ca in salbaticie.

| OnuOnulică a răspuns:

Bani nu insemna nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa nu recunoastem si sa ne ascundem mereu dupa deget? Ai bani. ai orice

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar.Linistea sufleteasca, acea liniste, stare de fericire am vazut-o si la persoane sarace care nu au din ce trai.In schimb am vazut persoane bogate care nu au aceasta liniste.Un exemplu sa dau ca sa-ti faci o iidee: Marketul din comuna noastra,cel mai mare market diin comuna care aduce un venit extraordinar, e patronata de doi tineri care nu pot avea copii. Zilnic, saptamanal si lunar fac teste de fertilitate, cauta sa afle de ce nu pot avea copii, au incercat in vitro, sa adopte un copil si nu au reusit. Zilnic cand merg la acel magazin ii vad cu lantoaie de aur la gat dar chipurile posomorate cand vad o mama cu copil care cumpara din acei 50 de bani ceva dulce la copil....parca se uita la ei cu invidie, pe cand acea mama care a reusit din acei 50 de bani sa cumpere copilului, o vad fericita, copilul la fel fericit cand deschide acea bombonica. Am stat la rand si am privit atent si ma gandeam: La ce bun acel lant mare de aur, cercei si verighete de aur? La ce buna masina de teren din fata marketului si casa de lux cand nu ai bucuria si fericirea sa alinti copilul tau? La ce bun teancul de bani care il scoate cu mare tacticozitate din buzunar? Au de toate dar ii lipseste ceva in suflet.Deci sunt mai saraci ca saracii, parerea mea. Eu cand cumpar ceva copilului si-l vad fericit, mi se usureaza sufletul, imi da acest copil multumit 80 de cai putere, pe cand lor le moare motorul vazand cu ochii.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce bine ar fi sa fie asa cum zici tu insa procentul celor saraci si fericiti este extrem de mic. la fel cum cei doi sunt posomorati ca nu pot avea copii asa si cei cu copii traiesc cu grija constanta ca nu au cu ce sa ii hraneasca maine.

sa fim seriosi banii conduc lumea, traim intr-o societate in care lipsa banilor nu mai poate fi suplinita de bunatatea sufleteasca

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule leu ramon2473, daca acei tineri ar lasa de la ei si nu ar fi devenit sclavii banilor cred ca cineva de-acolo de pe Marte, Mercur sau Soare i-ar fi procopsit si pe ei cu o neghinita de copil, de ce nu infiaza, au facut vreodata acei oameni cadouri la copii saraci? Nuuuu, de ce? Ar fi bine sa le spui ca macar in perioadele astea de sarbatoare sa mearga sa ajute si sa mai lasa luxul de-o parte ca nu au sa-l ia cu ei in pamant si nici copii copiilor lor nu are safaca asa ceva( ma refe la cei care au si copii)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,adevarat acei toneri sunt sclavii banilor.Si au si incercat sa infieze dar vezi tu ca sunt o gramada de hartoage si nu mai stiu eu ce si nu vor sa cheltuie.Ii consider avari. De asemeni nu au dat nici macar o bombonica din raft unui copil mai degraba le da banii inapoi daca copilului ii lipseste un 10 bani pentru o bombonica. Zilnic se incalzeste un amarat de om batran in bufetul lor, dar niciodata nu a zis poftim ia si tu o paine.Adevarat este ca daca faci bine cineva vede si iti daruieste dar in cazul lor...nu. Si am mai auzit ca nu vor sa infieze pentru ca nu vor de la casa de copii vezi tu ca vor sange din sangele lor sa se priveasca pe ei cand se uita la copil.In fine nu am ceva impotriva lor nu sunt dusmanos sau mai stiu eu cum dar cand ii vad posmorati ma intreb ce le lipseste? Bani au, deci ceva ceva le lipseste in suflet.Si m-am convins ca nu banii aduc fericirea, banii aduc doar foloase materiale. Fericirea nu se poate cumpara. Nu inteleg inca cum de nu dau si ei ceva de pomana, eu ma simt bine atunci cand dau, nu am mult dar dau din putinul care il am si ma bucur si eu cand vad lumina pe chipul celui ce dau si sunt multumit. O zi buna.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ne traiasca viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niste hartii care conduc lumea, toata lumea vrea bani, deci...

| Zerathull a răspuns:

Hartie igienica refolosibila.

| iuliannhsm97 a răspuns:

Degeaba spunem tot felul de chestii, banii sunt necesari