| Țoglă a întrebat:

Întrebare despre conturi în bănci.
Știu că există tot felul de carduri și opțiuni a fiecărei bănci în parte.
Vreau să știu dacă vouă vă trage banca ceva din suma pe care o aveți în cont.
Ca și exemplu, eu am un cont făcut la BRD de către firma la care lucrez și cică eu am beneficii că nu plătesc nimic către BRD.Dar mie parcă tot îmi dispar bani din cont.
Am mai înțeles de la cineva că o bancă nu-mi trage din bani doar că îi am stocați la ei, ci doar când vreau să extrag o anumită sumă de la ei.Este adevărat?

Dacă plec de la firma respectivă, opțiunea cu beneficii" de la BRD îmi va expira?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Da, exista tot felul de comisioane, comisione pe care sunt obligati sa ti le spuna daca mergi si intrebi. Unul dintre cele mai mari comisioane se percepe daca faci greseala sa scoti bani de pe card de la alt bancomat decat cel de la banca unde e cardul. Se mai ia comision daca scoti bani de la ghiseu, si nu de la bancomat. Si sunt multe.
Eu am coard la Banca Transilvania de 4-5 ani si in afara de internet banking (optiune pe care eu am ales sa mi-o fac) 1 leu pe luna nu mi-au luat niciodata niciun fel de comision, nici de administrare, nici de nimic. Am avut odata nevoie de niste bani cash si am scos bani de la un alt bancomat si m-a taxat... Si mai scoteam verificari de sold, dar poti foarte usor sa-ti verifici soldul daca scoti 5-10 lei si la sfarsit ceri chitanta, sau din cate stiu la BRD iti arata soldul automat cand bagi cardul in ATM.
Du-te la banca si cere extras de cont de pe ultima luna, sau ultimele luni, o sa vezi acolo exact fiecare tranzactie facuta, unde ai platit, unde ai scos bani si ce comisoane se percep.
Daca pleci de la firma eu iti recomanda sa pleci si de la BRD (reclama aici si nici nu ma plateste nimeni pentru asta) dar la BT sunt cele mai putine comisioane si daca ai grija poti sa eviti orice comision. (Asta daca ai cont doar in Lei, in valuta deja se schimba situatia)

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt banci care la cardul de salariu nu au comisioane: BT si ING.

| darrio2007 a răspuns:

Asa este.Ti se ia comision la fiecare extragere din cont. Nu toate bancile fac asta. Oricum suma este infima. La Transilvania imi ia 0, 30 lei numai daca verific soldul. La bancomat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista comisioane pentru administrare cont, pentru extragere, pentru consultare sold samd. BRD e chiar una din bancile cu cele mai multe si mari comisioane. Poti sa verifici orice tranzactie pe extrasul de cont.

Eu folosesc ING si singurele comisioane sunt cel de administrare cont si online backing (6 lei in total). Plus comisioane daca scot bani de la alt ATM decat cel ING

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Din ce crezi tu ca traieste banca?
https://www.youtube.com/watch?v=Ma816YFW3rI