| octav005 a întrebat:

Bună seara. Lucrez la o firma de aproape 13 luni de zile. Și patronul ne-a făcut niște carduri la BCR pentru a ne ridica banii. Am primit prin mesaj de la banca, ca ne putem ridica cardurile. Neavand timp cu programul de lucru pana după ora 18 când băncile sunt închise. Noi angajații nu am ridicat acele carduri. Banii de la patron nea dat tot din mana. Au trecut 2 luni de la emiterea mesajului de la banca.
Vreau sa va întreb ce se întâmplă cu acel dacă nu este ridicat (activat)? Acel card va expira? Va trebui sa plătesc ceva pentru ca îl tine banca în întreținere? Au trecut 60 de zile.

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Moahahaha. Bai, voi sinteti cu capul? In pauza de prinz ce faceti? Cu patronul nu puteati sa vorbiti sa mergeti sa le ridicati? Cum naiba v-a facut patronul carduri fara semnaturile voastre?

| octav005 explică (pentru KodrutZ):

Cu semnătura noastră lea făcut. Lucram la 20 km de bucurești. Și ajungem la 18. Sunt închise toate bancile

| KodrutZ a răspuns (pentru octav005):

Pai si voi de ce aveti cap, ca sa nu va ploua in git? In cazul asta, de ce ati mai facut carduri?

| octav005 explică (pentru KodrutZ):

Pai noi nu am vrut. Șeful nostru a zis ca sa ne dea banii pe el. Dar de când a zis. A trecut 2 luni și banii tot din mana ne-a dat

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Cardurile trebuia șeful vostru sa le ridice de la bancă si sa vi le dea, sau sa vină cineva autorizat din partea băncii Bcr si sa vi le dea in pauza de masă, asa se procedează la salariatii care nu au voie pe timpul pauzelor sa părăsească incinta, deci marti cand mergi la muncă, vorbeste clar cu șeful/sefa cine o fi, si spune i, poate ca a uitat sa ti ia cardul de la bancă, sau sa vină persoana aceea din bancă sa va dea cardul, ce e asa de greu, sau atunci mai este o altă cauză prin care pe patron nu il interesează daca i ei sau nu prin card, deoarece firma nu a ajuns la o intelegere cu banca, de aceea patronul vă dă banii in mînă nu îi pune pe card, ca daca erau deja formalitatile facute, patronul i ti vira banii pe card si va anunta ca daca nu va ridica ti cardurile in maximum o saptămină de cand v-a dat banca mesaj, nu m ai primiti salariul, si atunci erai obligat sa faci cumva sa scoti cardul, te invoiai o oră dimineata de la muncă si luai cardul, sau daca erau mai multi in situatia ta fără card, mergea seful cu masina si o aducea la firmă pe angajata băncii si vă dădea aia cardurile, semnai de primire si asta i tot, vorbeste luni sau marti cu șeful si vezi ce poti rezolva.

| octav005 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai noi l.am mai întrebat pe patron ce se întâmplă cu cardurile alea. Dar ăsta după 2 luni de când sa emis pe telefon sa ridic cardul de la banca. I-am spus ca nu avem Cum sa le luam ca lucram pana la 18 și sâmbătă nu este deschis banciile. Acum el a spus sa ne ducem sa le ridicam acum de sf Marie când suntem liberi.
Dar eu va întreb. Ce rost are sa îl scot de la banca atât timp cât el ne da salariul tot în mana? A trecut doua luni de când a spus ca ne baga banii pe card. Cred ca este ceva la mijloc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru octav005):

De sf maria este inchis peste tot, este zi liberă deci si băncile sunt inchise, bineinteles ca are rost sa scoti cardul, deoarece indiferent ca il folosesti sau nu, tu plătesti un comision băncii care ti la emis, decat sa plătesti degeaba comisioane, marti te invoiesti o oră dimineata de la serviciu, si mergi la bancă si ori i ti i ei cardul, ori il inchizi pe loc. O zi bună.

| KodrutZ a răspuns (pentru octav005):

Seful vostru ori e complet timpit, ori va ia pe voi de prosti si are vreun comision ceva de primit de la banca. Ca o mica paranteza, BCR sunt niste hoti nenorociti si serviciile sunt sub orice critica. Revenind, de marea sfinta luni acum sunt inchise si bancile, in principiu. Voi ce draq nu ia-ti zis desteptului sa va dea liber sa luati cardurile intr-o zi sau sa ii faceti imputernicire si sa vi le ridice el?
P.S. Daca nu aveti macar un ~2000 de lei salariu, mai mult cheltuiti cu banca decat sa aveti vreun beneficiu real. Smecheria cu cardul e sa il folosesti direct pentru plati online/cumparaturi, nu sa scoti banii de pe el si atit (la 1000 RON mai dai vreo 4-5 RON comision pentru retragere de la bancomatul bancii tale, de la alte banic poate sa te coste vreo 15 RON pe putin).

| octav005 explică (pentru KodrutZ):

Nu am nici un salariu de 2000. Ideea este ca dacă vreau sa plec de la ei, la o alta firma de exemplu. Ce se va întâmpla cu acel card?

| KodrutZ a răspuns (pentru octav005):

Pai iti ramane legat de git cardul, normal. Ca doar tu ai semna si nu e pe perioada limitata.