| t030r a întrebat:

Daca am deschis 2 conturi bancare (2 carduri de debit) la 2 banci diferite, e legal sa transfer bani (prin online banking- transfer bancar) dintr-un cont in altul?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E foarte legal.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu ar fi legal sa iti transferi banii tai cum vrei?

| doctorandus a răspuns:

Orice transfer pe care-l poti justifica (adica sa nu fie spalare de bani) este permis. Adica nu cu bani furati, cu ca "sageata", nu ca o companie necunoscuta te-a numit "director de banca" sau "angajat la agentie de turism" si lucrezi doar prin internet trimitand banii de la unii la altii.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă banii sunt obținuți legal și-i poți justifica, atunci poți să-ți faci câte un cont la fiecare bancă și să-i muți în fiecare zi dintr-un cont în altul (până când ajung la zero din cauza comisioanelor).

| t030r explică (pentru johnnny123):

Ce justificare? Justificare trebuie la sume mari, eu am sub 10 000 RON total.

| johnnny123 a răspuns (pentru t030r):

Nu am spus că ți va cere automat vreo justificare când muți 2000 de lei dintr-un cont în altul. Este perfect legal să-ți muți banii la ce bancă vrei, oricât de des vrei, iar vasta majoritate a acestor tranzacții nu prezintă nicio suspiciune.

Dar dacă, de exemplu, îți intră lunar în cont 10.000 de lei dintr-o sursă dubioasă, atunci cu siguranță mai devreme sau mai târziu ți se vor cere justificări.

Nu cunosc situația ta, așa că încerc să iau în calcul cât mai multe scenarii.

| gabicoo a răspuns:

Da. Dar vei plăti comision.

| Hyperion7 a răspuns:

Da

| Yuoia a răspuns:

Da. Nu e nici o problema. Doar ca vei plati un comision.