| alex19051988 a întrebat:

Iubita mea si-a deschis un PFA acum cateva luni in domeniul sanatatii ca este asistent medical la domiciliu. Ar fi interesata de fonduri nerambursabile si daca este posibil sa acceseze astfel de fonduri care sunt pasii de urmat.

7 răspunsuri:
| alex19051988 explică:

Va multumesc mult pentru ajutor. De obicei sunt fonduri europene care nu trebuie sa dai inapoi nimic poate doar trebuie sa ai ceva bani la inceput pana primesti prima transa. Daca faci corect proiectul si respecti regulile UE nu trebuie sa rambursezi nici un ban inapoi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alex19051988):

Nu neaparat. Eu am luat un grant nerambursabil la care eu trebuia sa pun 15% DUPA ce primeam banii de la ei, in termen de vreo 30 de zile...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru alex19051988):

Astea sunt vrajeli ca sunt nerambursabile, Romania sau Ue, numai au bani sa dea asa cadou, o sa plateasca inapoi suma cu dobînzi uriase, uita te la arena leilor pe pro tv, ca cei de acolo sa sustina financiar un proiect vor sa le cedeze 15-20 la suta din afacere sau mai mult depinde de suma ceruta, si multi dintre leii de acolo nu investesc in vise sau afaceri păguboase din start, acolo sunt afaceristi care imprumuta bani, Dan Șucu, Dragos Petrescu, Cristina Bîtlan de la Mussete firma care vinde pantofi, deci ei rareori dau bani si in anumite conditii cu dobînzi mari si procente din companie, si tu vi si spui ca iubita ta asistentă vrea fonduri nerambursabilelaughing poate sa vrea ca Ue nu e măsa sa i dea gratis.

| alex19051988 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dacă ai un plan bine pus la punct iei bani gratis de la UE numai trebuie sa ai și relație în politică că sa scapi de birocrația noastră și să ajungă proiectul la UE

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu prea cred ca sunt nerambursabile nimeni nu da nimic gratuit totul se va platii intr-un final, sa nu creada ca nu va trebuii sa dea banii inapoi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dupa doar cateva luni, slabe sanse. Trebuie sa incheie macar un an fiscal pe plus, si dupa aia mai discutam...

| SLexuS a răspuns:

Inca nu sunt sigur daca poate accesa astfel de fonduri, insa poti arunca un ochi aici ( https://diviziapentrumedici.ro/fonduri-europene/ ).