| Sorin232 a întrebat:

Job-ul la BUILD & CO CREATIVE DESIGN SOLUTIONS LTD din UK este teapa sau nu?

Experienta mea cu ei ma face sa cred asta, asa ca va rog sa fiti atenti. Ofera mult prea putine informatii despre ei, atat pe site cat si in momentul in care incepi sa lucrezi cu ei, practic nu am reusit sa aflu nimic despre ei, am tinut legatura cu 2 persoane, acelasi nr de tel, acelasi e-mail... si cam atat, in schimb cer toate detaliile despre tine, iar treaba se complica atunci cand incep sa ceara informatii despre conturile personale pentru a le folosi in scopuri de serviciu pentru a efectua plati pentru ei, dupa ce le oferi datele, ti se cere sa te inregistrezi pe diverse site-uri si platforme online unde sa legi conturile tale personale si sa le incarci cu anumite sume de bani (bani care or sa fie inapoiati la primul salariu zic ei ) desi in contract scrie ca VEI PRIMI MAI INTAI SUMA DE BANI NECESARA PLATII CAT SI COMISIOANELOR adiacente... mult bullshit, destul de multe neconcordante intre cele spuse de ei, cele trecute in contract si realitate! Astept pareri de la voi daca ati patit ceva asemanator, mie imi "pute"!

7 răspunsuri:
| Querty67 a răspuns:

Dar cum adica te-au pus sa platesti fara sa iti dea bani? Sa platesti ce anume?

| Querty67 a răspuns:

Si eu am discutat cu ei... ciudat. Ai aplicat la ei?

| Sorin232 explică (pentru Querty67):

Da, am și semnat cu ei pentru 30 de zile de proba. Oricum când le-am zis ca sunt hoți și le am făcut plângere au dispărut de tot, n au mai dat niciun semn laughing nu știu ce ai discutat cu ei dar la mine a fost totul putred de la început prea multe chestii dubioase, prea puține informații din partea lor. Cauta manager pentru dezvoltare dar angajează și full time și part time oameni la greu laughing)

| Querty67 a răspuns (pentru Sorin232):

Nu am semnat, dar le-am dat informatiile respective anterior, poti lasa nr.de telefon de pe care te-au contactat? As putea depune plangere, cel mai probabil doresc sa se foloseasca de identitatile colectate. Pare ca-s moldoveni dupa voce. Nu stiu cum te-as putea contacta pentru. mai multe detalii.

| Querty67 a răspuns (pentru Sorin232):

Am sectia de politie chiar langa si as putea sa ma duc sa asculte si ei convorbirea, nu stiu daca ar ajuta cu ceva, macar sa nu fie si altii inselati mai grav.

| Querty67 a răspuns (pentru Querty67):

A fost ciudat inca de la inceput, mesaj intrat in spam si toate mesajele lor au semnul? cu rosu. Apoi compania e inregistrata in UK ca fiind micro, cu 1 angajat. Ei au descris-o ca fiind un IMM. Pt.domeniul de activitate iarasi cifra de afaceri, active, profit, reflecta ca ceva nu e bine, plus ca acel asa-zis fals director a semnat pentru a fi exceptat de audit financiar anual. Mereu caut datele financiare ale firmelor, in special ma intereseaza profitul ca pe oricare altul care ar dori sa se angajeze. Eu cred ca se folosesc de compania din UK pentru a face evaziune fiscala, nu le-ar strica nici acolo o sesizare, se poate depune printr-un formular. Iarasi faptul ca ei nu incheie un contract legal, cu salariu brut, chiar si daca e perioada de proba. Mi s-au parut cel putin deranjati daca pui astfel de intrebari, dar de fapt erau doar incurcati, nu stiu ce inseamna contributii sociale fiind un mare scam. Pagina lor este un.org, iarasi poza pusa acolo cu tipul la birou daca dai cautare pe google photos te duce direct la site-ul unor moldoveni care au mai folosit-o, si este tradusa pagina cu google translate, in UK nu au site macar? Dar o sa le pun un mare capac si eu, ca sa fiarba la foc incins.

| Sorin232 explică (pentru Querty67):

Salut, ți am trimis cerere de prietenie și am pus acolo nr meu de tel la mesaj ca nu pot sa iti dau mesaj direct, dacă vrei suna ma sa vorbim... Și eu vreau sa ii aranjez happy