| FanMedical a întrebat:

La noi în România, dacă ai un salariu de invidiat (de exemplu 10.000/15.000€ lunar) asta înseamnă că-ți vei strica relația cu colegii?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

De ce sinteti toti cocalari comunisti fara sa va dati seama? Eu lucrez, altii lucreaza, toti ne facem treaba. Pe de alta parte, salariul e ceva CONFIDENTIAL. Daca ma intreaba colegii despre el, pot sa ma fac ca ploua sau sa le bag o gogoasa cu un salariu mult mai mic decit in realitate. Sau mult mai mare. Treaba colegilor nu e sa isi stie salariile unii altora.
P.S. Ca sa raspund direct intrebarii, depinde de colegi. Eu la un moment dat lucram intr-un oarecare loc si aveam salariul de vreo doua ori si ceva mai mare fata de cam tot restul firmei. Nu l-am spus nimanui, dar s-a aflat la o negociere cand patronul avea foaia cu salarii pe masa si cineva a tras cu ochiul. Consecinta? Mai toti ma vorbeau dupa aia pe la spate, fara sa aiba macar unul bunul simt sa vina la mine sa ma intrebe cum de eu cistig de doua ori mai mult ca el desi facem fix cam aceeasi treaba. Nu, nu eram ruda cu nimeni din patronat, nu statusem capra in fata nimanui. In timp ce colegii mei s-au vindut ieftin, eu m-am vindut la pretul corect. Ar fi trebuit sa ma simt eu prost ca ei habar nu au sa negocieze? Desigur ca nu.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce salarii au colegii...

| darrio2007 a răspuns:

Daca tu ai asemenea salariu, cand vorbesti de colegi e clar ca si ei tot acolo lucreaza.Deci salarii asemanatoare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma indoiesc ca lucrezi undeva unde tu castigi 15000euro si colegu 500euro... da la salariu asta e posibil sa fii rapit.