| tonyc7 a întrebat:

Ce inseamna salariu bun in Romania in ziua de azi? Incepand cu ce suma, castigata lunar, putem vorbi de un salariu bun? Ce fiind mai jos de aceasta suma considerandu-se salariu mic sau prost.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ala care iti permite sa iti satisfaci nevoile tale.

| Freya1 a răspuns:

De la 4000 in sus.

| Frank51 a răspuns:

Cel mediu, care acum este 3200 lei. Salariu mic este considerat sub 2500, iar salariu prost este cel minim de 1400.

| siriusblack98 a răspuns:

De la 3000 NET lunar poți considera că este un salariu bun. Dacă lucrezi la patron în schimb pentru ăia 3000 de lei are pretenția să îți reguleze și nevasta.

| Apokales a răspuns:

Salariul pentru cosul minim de cumparaturi este pe la 2500 net, dar ala-i cosul minim de adult singur. Un salariu bun, zic eu, merge pe la 3000 si tot mai sus.

| sweetys a răspuns:

Salariul din care sa îți mai rămână bani la sfârșitul lunii, nu lună la sfârșitul banilor. Adică sa îți plătești toate dările, facturile și mâncarea și să îți permiți sa îți mai iei și o haină, sa mai ieși și în oraș, iar pana la următorul salariu sa nu plângi de foame.

| Nume6 a răspuns:

Poate te referi la cel net, pentru ca cel brut nu prea conteaza asa cum ne manipuleaza guvernantii sa credem, de ce? pentru ca cotizatia aia a ta se duce la pensiile lor speciale, si tu fraierul nu stii daca mai prinzi pensia ca sa te bucuri de cotizatia ta. Iar daca doamne fereste ajungi la spital, desi cotizezi la sanatate, ti se ia spagă, si plus ca trebuie sa platesti totul.

Revenind la intrebarea ta cel mai prost salariu, e cel minim pe economie care in prezent e 1386 in prezent. Desi oamenii ăștia care muncesc pe minimul pe economie sunt cei mai abuzati de patron si cei mai munciti, ei nu se bucura de spor de calculator ca ăia de la stat.

Si cel mai bun normal ca e ăla de îl iau bugetarii vreo 10.000 ron net si dorm si nu fac nimic. Le ajunge sa stranga sa mearga in dubai, nu e cel mai bun 4.000 ca 4.000 abia iti ajunge sa streci strada in Ro te-ai dus de 2 ori la magazin si i- ai terminat. 4.000 e doar cel mediu ca sa traiesti bine.

| KR0NSTADT a răspuns:

Un salariu rezonabil, pentru un trai decent, ar fi 6000 lei.

| LRS a răspuns:

Depinde foarte mult de ce activitate presupune locul respectiv de munca, zona din tara si de persoana evident, adica de unde sunt eu ce este peste 2000 de lei e considerat bun de majoritatea.

| BlackOath a răspuns:

Toti zic minim 3000, dar majoritatea salariilor "de zi cu zi" sunt in jur de 1800-2100. Unde lucrati restul, ca si eu vreau sa stiu? laughing

| suntserios a răspuns (pentru BlackOath):

Sa fim seriosi. Salariu mediu in Romania e de 3300 lei. Nu e asa o mare treaba sa ai salariu asta cu o minima calificare. Gândește-te ca numai in construcții de vreo 2 ani salariu minim prin lege e 3000 lei.

| BlackOath a răspuns (pentru suntserios):

Eu am si facultate si master si majoritatea posturilor (inclusiv in clinici) sunt de toata jena, de maxim 2500. Inseamna ca in domeniul sanatatii suntem mai varza decat credeam, asta daca nu esti angajat la stat pe pile...dar na, ce ma mir. Asa a fost de cand lumea.

| suntserios a răspuns (pentru BlackOath):

Cum adica sa fie varza in domeniul sanatatii cand un medic rezident in primul an ia peste 3300 lei?

nu stiu pe ce post zici tu ca lucrezi in clinica cu facultate si master...