| LanguageMaster a întrebat:

La noi în România îți poți câştiga existența din YouTube?

Răspuns Câştigător
| Andrea39 a răspuns:

In momentuk in care ajungi un Youtuber la 200 k/ 300 k.da poti. De exemplu cauta pe youbute it Anca. Chiar ea a spus ca se intretine din Youtube fara alta sursa de venit si fara sa fie ajutata de parinti. Sau Biana Adam, bine ea are un milion de abonati iar pe langa Youtube nu mai lucteaza altceva si are destui bani. Ca sa poti castiga bani din YouTube iti trebuie si putina pasiune. Chiar si la 100-200k poti sa castigi. Acei ii primesti lunar dups cate vizualizari ai in total. Banii se fac din vizualizari. Dar tu pe langa asta mai primesti produse de la brand-uri, fie pentru testare, fie sa faci reclama( reclama bineinteles ca e platita si nu esti platit chiar asa rau)
Pe scurt da, iti poti castiga existenta doar ai mult de muncit. Scenariu, filmari, montaj, editat...
Daca mai ai intrebari poti sa mi le adresezi

22 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde si ce asteptari ai. Daca esti persoana publica deja trebuie sa ai mai multa grija la imagine, iar asta costa. Si nu cred ca reusesti din banii castigati sa-ti platesti si facturi, mancare + ce am zis, costurile imaginii. In plus, nu e ceva sigur, maine poti decadea grav, sa fii uitat de public ca apare altul mai interesant si atunci ce mai faci? Sa nu mai zic ca e cale lunga pana sa ajungi s acastigi macar o suma bunicica din Youtube

| minrest a răspuns:

De exemplu, un turnator cocainoman din Cluj traieste chiar bine din asta.

| Lostlyric a răspuns:

Da, daca depui acelasi efort si aceeasi investitie ce le-ar depune orice creator de canal pe Youtube, ce a ajuns popular, din orice colt al lumii. In Romania, majoritatea veniturilor vin din sponsorizari. Si, daca ai sponsorizari, cantitatea de munca este dubla.
Ia in considerare si factorul de timp. Niciodata nu vei avea ditamai explozia la inceput de drum. Cateodata, e nevoie si de ani de zile pentru a te gandi sa renunti la job-ul tau si sa te bazezi pe ceea ce castigi din Youtube.

| SkandallKamataru a răspuns:

Daca esti un youtuber cu 100-200k abonati si faci de la 500k+ vizionari pe luna, si mai esti sponsorizat sau promovezi diferite chestii da.
In rest poti sa ai si 2milioane de abonati si cate 10 milioane de vizualizari, fara promovari sau sponsorizari nu faci nimic, din vizualizarim abonati, like-uri/dislike-uri mai mult de 300$ nu faci.

| AlexDarius3 a răspuns:

Fara donatii, sponsorizari, promovari si doar din vizualizari nu prea poti.

| Logann a răspuns:

Da, daca ai si magazin de haine si esti si rapper decent.

| FakeJoker a răspuns:

La noi este imposibil sa-ti castigi existenta din Youtube/stream sau altele, dar poti face bani, nu multi dar sunt acolo, daca ai timp sau ocazional, sau locul tau de munca (un atelier auto de exemplu) iti permite sa faci vlog'uri tutoriale si altele, atunci este un surplus.

| ZmeuNinja1980 a răspuns:

Nu, majoritatea care fac Youtube au si un loc de munca stabil, ce castiga din Youtube, donatii ii baga in propriul canal ( nu toti ).

| Manolachi_Marius_2000 a răspuns:

Da fiindca eu am doar 200 de abonati siti spun ca poti fiindca datorita la Youtube castig keyuri si le vand in jur cu 20$ keyu, daca ceri 100 keyuri castigi 10 keyuri in medie pe zi 10*20= 200$pe zi
200$*30=6000$ pe luna

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Manolachi_Marius_2000):

Ce Key-uri castigi ma tu?
Pai daca tu cu 200 abonati faci 200 euro pe zi, unu cu 10 miilioane de abonati cat face 200 de milioane de euro? Va place sa mintiti. nu stiu ce vrei sa demonstrezi

| Manolachi_Marius_2000 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Pentru ca multi nu stiu cum sa vinzi keyuri, si cum sa castigi si mare parte nici nu au steam sau nu ai idee ce inseamna keyuri + de exemplu Maxinfinite are 1.495.945 abonati, el face de jumate de apartament de asta bun in jumate de luna ca omu stie cum sa ceara keyuri de la developeri, cum crezi ca are toate jocurile inainte de lansare?

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Manolachi_Marius_2000):

Ce keyuri ma? Ce keyuri si ce developeri? Aiurezi.

| Manolachi_Marius_2000 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Tu nici nu intelegi ce inseamna astea xD ce om

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Manolachi_Marius_2000):

Ma tu ai ceva probleme la cap, de niciune apari si te trezesti tu sa vorbesti despre "keyurile" de pe Youtube, copile, asta nu e cs go, confunzi platformele.
E ca si cum eu as veni si ti-as spune ca la 300 prieteni pe Facebook pot sa fac pe zi 30 de gemsuri si daca vand fac 300 de dolari pe zi... fara sa specific ce-s alea gemsuri pe Facebook, ce legatura are cu Facebook-ul, ce legatura are cu numarul de prieteni, cui vand, etc. exact asa e.
Ce ai scris tu mai sus n-are sens, ori iti bati joc, ori habar n-ai pe ce lume traiesti.

| Manolachi_Marius_2000 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Ba keyuri poti activa pe Steam sir. atotnimicstiutor

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Manolachi_Marius_2000):

Si ce treaba au keyurile de pe steam cu Youtube? Esti paralel cu ceea ce tine de Youtube, esti un copilas obsedat de jocuri si nimic mai mult, mai bine taci si stai in banca ta.

| Manolachi_Marius_2000 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Du-te in pu. si lucreaza ca maturator ca nici nai idee ce inseamna IT, mie imi dau cheiuri gratis developerii de la jocuri populare, mai bine du-te si strange gunoiu din padure daca nu stii nici macar unity sau unreal engine? Te mai dai mare...

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Manolachi_Marius_2000):

Ce it stii tu ma copile la 12 ani? rolling on the floor) ai si tu 5-6 jocuri pe steam, stii sa instalezi cateva chestii si te crezi mare programator laughing) Esti pe langa cu toate astea, tu stii doar sa executi, nu sa creezi.
Esti genul ala de prost cu gura mare, daca te intreb, nu stii nici macar 2 comenzi in c++, python sau java si vii la mine sa mananci rahat ca stii it laughing Auzi la el cica face 6000 de euro pe luna rolling on the floor)
Pai daca un mucos de 12 ani ca tine care nu stie nici macar cum sa deschida cmd, facea 6000 de euro, un programator adevarat sau un game tester cat facea, 60.000.000?
Nu stiu ce vrei sa demonstrezi prin aberatiile astea care n-au nici o legatura cu realitatea, esti paralel cu tot ce tine de it si alte chestii.
Degeaba iti iei aspectul asta de superioritate, esti doar un copil prost care duce lipsa de atentie, imi pierd timpul degeaba ca esti prea imbecil ca sa intelegi ce-ti spun.

| Manolachi_Marius_2000 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

WT. nu stii sa pui un tag in cryengine sau YOYO si se crede deja in Anonymous, poate chiar esti acolo, doar pe post de claun xD du-te la circ, esti cam departe de mascaricii tai.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Manolachi_Marius_2000):

Invata sa scrii bai pui de moldovean dependet de calculator ce esti laughing Analfabetule.

| Manolachi_Marius_2000 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Taci mersi. „Anonymous" si inchideti botu de bale