| StefanDrg a întrebat:

Lucrez la o benzinarie de 2 saptamani, m-am decis sa plec dupa 31 decembrie pentru ca e lipsa de personal si foarte mult de munca, iar salariu e minim pe economie. Si am anuntat-o pe patroana de la benzinarie ca plec, iar ea m-a amenintat ca nu ma plateste, i-am zis de contract ca e obligata sa ma plateasca, iar ea a zis ca tichetele de masa nu sunt trecute in contract si nu mi le mai da. Ce pot sa fac? Sa ma duc la ITM sa fac plangere? Ajutor va rog.

Răspuns Câştigător
| Kyttynna a răspuns:

Ai contract de munca perioada determinata sau nedeterminata? Daca ai contract de munca, este dreptul tau sa te adresezi cu plangere la itm dupa ce inchei contractul cu ei si constati nereguli la salariu, la lipsa documentelor la iesire gen nota de lichidare (oricum pe cea din urma nu ti-o da imediat ci in maxim 30 zile). Daca asta e atitudinea lor e bine ca te-ai decis sa pleci de la ei ca era iad daca mai stateai. Pe salariul asta mai bine lucrezi in supermarket. Referitor la demisie formuleaz-o cu articole din codul muncii ca sa vada ca stii si nu te intimideaza. Uite link sa te ajute: https://legestart.ro/......iferente/.
Daca nu ai contract de munca si lucrezi la negru poti deja sa pleci ca nu ai asteptari de niciun fel din partea lor.
Oricum ca sa fi sigur, dupa 30 zile dupa ce pleci du-te la itm sa ceri un extras din REVISAL sa vezi daca perioada e corecta sau alte detalii contractuale.
Daca ai contract de munca pe perioada nedeterminatat ai la dispozitis 3 luni de proba in care poti pleca fara preaviz. Adica lasi cerea si pleci. Daca ai contract pe perioada determinata trebuie sa citesti cate zile de proba ai pentru ca daca nu mai esti in perioada de proba atunci trebuie sa respecti numarul de zile lucratoare din preaviz. Bafta!

| StefanDrg explică (pentru Kyttynna):

Este contract legal inregistrat in 3 exemplare, unul la ea, unul la mine si unul la ITM Brasov. Este pe perioada nedeterminata, perioada de proba scrie ca e de doar 5 zile. Iti multumesc foarte mult pentru ajutor

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Cand vrei sa pleci, plecai si gata.
E si asta o forma de manipulare.
Nu cred ca risca ea sa-si pateze imaginea pentru cateva bonuri.
Dar daca altfel nu se poate, faci si plangere!
Faza e ca nu ai ce face cu bonurile, te vei multumi cu salariu!

| rater1994 a răspuns:

Eu sincer iti recomand sa iti cauti de pe acum ceva de lucru, te lasi calcat in picioare de aceasta doamna? Lucrez si eu (altceva ca meserie zic), si sunt cu principiu ca: Da imi fac treaba, incerc sa nu fac greseli, dau tot ce e mai bun dar daca sunt calcat in picioare pentru motive absurde sau numa de dragu de a fi oameni am plecat automat nu stau la cheremul oamenilor. Si din cate vad nu ai un salar ce sa te tina acolo (nu vreau sa jignesc nu vreau sa sune nepoliticos te rog sa ma scuzi daca asa suna), dar vreau sa zic ca nu te tine salarul asa strans de portofel incat sa vrei sa ramai doar pentru salar. Opinia mea dupa ziua de lucru, google it pentru job-uri si pleci.

| StefanDrg explică:

Pai a zis pana la urma ca tichetele de masa nu mi le da. Ca tichetele nu-s trecute in contract

| Salontanul a răspuns (pentru StefanDrg):

Daca nu sunt trecute in contract nu ai ce-i face! Asta e! Nu este obligata sa le dea. Salariul, insa, este obligata.

| StefanDrg explică (pentru Salontanul):

E trecut 1465 lei brut. Nu scrie nimic de tichete, desi la interviu mi-a zis ca 20 tichete pe luna primesc pe langa salariu, plus un bonus de 100 lei impozabili

| Salontanul a răspuns (pentru StefanDrg):

Atat vei primi. Puteai fi sigur ca se razbuna ca ti-ai dat demisia. Daca nu-s trecute, asta e!