| DanaAndreea0091 a întrebat:

Lucrez de 2 săptămâni la o firmă de curierat fara contract de munca. Vreau sa plec, nu mai vreau sa lucrez aici ca isi bate joc de angajați. Ai nu vrea sa-mi plătească zilele lucrate. Ce pot sa fac? Ajutati-ma va rog.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci reclamatie la ITM, daca poti dovedi ca ai lucrat la acea firma. Daca nu rezolvi asa ii poti actiona in judecata pentru plata salariului pe perioada lucrata. Repet: trebuie sa ai dovezi ca ai lucrat (acte si/sau martori).

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic, daca nu ai contract semnat de ei!

| minrest a răspuns:

La muncile slab calificate si fara contract, bataia asta de joc e la ordinea zilei. Sa pleci e simplu, nu ai contract asa ca nu mai te prezinti.

| DanaAndreea0091 explică:

Ce pot sa fac sa imi primesc salariul pe aceste 2 săptămâni?

| DanaAndreea0091 explică:

Eu am luat banii incasati in aceasta zi. Poate sa imi faca ceva?