| PALTANEA a întrebat:

Buna seara,, am si eu o intrebare, sotia a mea a lucrat la un magazin vanzatoare,, si patroana a zis ca ia trecut pe cartea de munca 4 ore si ia oprit in fiecare luna 2 milioane taxe la stat la 4 ore.
acum cand a plecat a zis ca nu a facut carte de munca ca nu se mai face, i-a facut un act pe care scrie salariu si functia. intrebarea este : se poate face carte de munca la 4 ore? SI CE TAXE SE PLATESTE LA CARTEA DE MUNCA PENTRU 4 ORE LA MINIM PE ECONOMIE ::: SAU IA LUAT 2 MILIOANE DEGEABA DIN >>>SALARIU VA ROG FRUMOS SA -MI SPUNETI SI MIE.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de carte de munca la 4 ore, ci de contract de munca cu durata redusa a timpului de munca de 4 ore pe zi (1/2 norma), care este legal daca partile s-au inteles asa. Impozitul pe salariu si contributiile aferente(sanatate, somaj, pensie, ITM) se platesc la salariul realizat lunar si nu la timpul de munca. Normal trebuia incheiat un contract individual de munca si care sa fie inregistrat la ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca). Fiindca nu ai spus salariul de incadrare nu pot sa-ti raspund daca retinerea de 200 lei este corecta. Daca nu vrei sa-l scrii aici poti sa-mi scrii pe privat salariul de incadrare si o sa-ti spun cat trebuia sa-i retina. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revin, imi cer scuze, mi-a scapat partea cu salariul minim brut pe economie. La acest salariul (600 lei in acest an) totalul retinerilor este de 139 lei si anume: CAS - 10, 5%=63 lei, sanatate - 5, 5%=33 lei, somaj - 0, 5%=3 lei si impozitul=40 lei. Pentru calcularea impozitului se scad contributiile calculate si deducerea personala de 250 lei si la suma ramasa se aplica procentul de 16%. Daca a fost incadrata cu 600 lei inseamna ca i-a retinut prea mult 200 lei. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioandelasal: a scris in mesaj MINIM pe ECONOMIE pentru salariul obtinut lunar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impreuna cu sotia mergeti la patroana si cereti-i sa va dea cate o copie trasa la xerox dupa statele de plata din fiecare luna in care a fost angajata sotia acolo
mergeti si la camera de munca de care apartine localitatea unde lucra sotia si sa verifice daca a fost sau nu a fost inregistrat contractul sau de munca la ei si daca nu gasiti, verificati tot acolo daca acea firma este sau nu inregistrata cu macar un salariat, daca nu cu toti pe care ii are
pentru asta trebuie sa stiti numele corect al firmei si al patroanei
nu va jenati, nu va rusinati, gasiti informatiile care va sunt necesare ca sa lamuriti situatia
probabil sotia are drepturi neplatite pe ultima luna...