| goldenbullet a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu niste idei de job-uri? Vreau un job stabil, un salariu de cel putin 2000 de lei, fara sa fie nevoie de facultate. Ma gandeam sa ma duc la armata, dar cel mai probabil ma vor repartiza departe de casa si nu vreau asta. Momentan in familie avem o firma de termopane, dar ma gandesc ca o data se va opri si asta, deoarece locuim intr-un oras mic. Nu visez la o munca de birou, ci la o munca, care sa imi permita un trai decent, stabil, sigur si aproape de familie. Daca ma puteti ajuta, v-as fi recunoscator. Multumesc

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vise

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si acasa
Si fara carte
Si fara munca

Dar salariu mare... cam greu nu crezi?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Stai sa il vezi cum intra in politica...

| goldenbullet explică (pentru suntserios):

Imi pare rau pentru tine, daca esti de parere ca sunt fara carte daca am bacul luat
Cine a zis ca fara munca? De fapt prefer sa lucrez fizic, decat la un birou
Daca 2000 de lei este un salariu mare, imi pare rau ca nu ai "aspiratii" de la viata. Trebuie doar sa ai ambitie si sa faci ceea ce iti place. Daca tu te multumesti cu 2000 de lei pe luna, din care sa platesti cheltuielile unei case, unei masini, nu stiu daca mai poti pune ceva de o parte. Ca sa nu mai zic de cheltuielile familiei ( sotie si copii ).

| suntserios a răspuns (pentru goldenbullet):

Suferi de vreo boala care te a facut sa uiti ce ai intrebat? Sau pur si simplu nu ai inteles raspunsul meu?
Probabil ambele.

Ai zis fara facultate, deci niciun efort intelectual in plus decat trebuie. Vrei munca fizica, deci iar niciun efort intelectual in plus. Pricepi ce zic de "fara carte" acum?

Poate ai uitat cand ai zis "cel putin 2000 lei" Deci sunt aspiratiile tale. Si ce trece de 2000 lei e un salariu de la mediu in sus in Romania.

Si nu imi tine mie morala despre ambitie cand tu te plange pe net ca nu vrei nici facultate, nici sa fii departe de casa, da sa vina si banii

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cam multe virgule. Da' facultatea ce are? Afacerea cu termopane ce te opreste sa o cresti? De exemplu sa faci livrari online/la distanta, eventual sa incepi sa faci chestii originale din termopan/sticla (carcase de calculator, mese, dulapuri din sticla ar fi o chestie). Tu visezi sa stai si sa vina banu', din ce vad. Nu iei in considerare si posibilitatea de a te muta intr-un oras mai mare, ca deh... aici ne-am nascut, aici murim. Schimba-ti intii modul de a privi situatia. Eventual fa un curs de calificare cu adevarat util. Gen bucatar. Fara vreo intentie de a glumi. E o adevarata criza de bucatari si instalatori/electricieni care chiar sa faca treaba ca la carte.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Il subliniez pe Cristi. Solda soldatilor este de 1450 de lei, adica mininul pe economie. Incearca ofiter politie/jandarmerie pleaca de pe la 2000+, dar e foarte riscant.

| ALGator a răspuns:

Asistent medical.

| Eduard619 a răspuns:

Deschide o afacere, ceva din care sa scoti bani, sau fa-te frizer.
Eu stiu de ex frizeri care au salonul lor intr-adevar si isi scot bani sa se intretina si nu numai.

| Ara997 a răspuns:

Jandarmerie sau politie. dar trebuie scoala de subofiteri. repartizarease face si dupa domiciliu. adica ai sanse sa prinzi in judetzul din care esti.
daca esti apt merita. dar trebuie sa fi flexibil cu grad mare de tolerantza...

| goldenbullet explică (pentru Ara997):

M-am gandit la asta, insa nu prea stiu engleza...

| ElSueno a răspuns:

Sofer? Un sofer tir care transporta pe intern, adica in Romania, castiga undeva la 600-700€

| DianaFFTW a răspuns:

Autoliv