| afrodita3333 a întrebat:

Mama mea vrea sa vanda o casa la tara si ar vrea sa stie cum se procedeaza.Casa este mostenire de la bunicii mei si vrem sa stim ce acte trebuie,cat costa cadastrul, si asa mai departe.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rind, trebuie facuta dezbaterea mostenirii dupa bunici. Daca nu s-a facut in termen si asta are sa va coste. Apoi, masuratori cadastrale cu tot ce implica ele iar in final, intabularea in Cartea Funciara. Va dura mult si costa foarte mult. Dar va recomand sa puneti in ordine actele, indiferent cind se va face vinzarea pentru ca, cu trecerea timpului este si mai greu. Stiu din experienta parintilor mei care au tot aminat...