| DiannaDi a întrebat:

Merita sa imi cheltuiesc toate economiile pentru achiziționarea unei masini? Am o masina dar e veche. Am gasit una mai noua care mi-a furat ochii. E exact cum mi-am dorit mereu o masina. Dar parca mi-e mila sa stric toate economiile! Am salariu lunar, nu as muri de foame gen. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ca nu merita sa cumperi o masina, doar ca sa te uiti taota ziua la ea, fara sa ai bani sa pui benzina sau sa pleci in concediu cu ea.
Mai bine faci un concediu traznet, decat sa stai acasa in fata portii, si sa admiri toata ziua noua masina cu care nu ai bani sa pelci niciunde.
Traieste momentul si cand iti va creste salariul si iti vei permite, o sa-ti iei si asa ceva

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu regreti deciziile luate. happy Uneori, instinctul ne ajuta si aduce destinul de partea noastra. Daca ai economii pe care vrei sa le dai pentru o masina, fara sa mori de foame dupa aceea, nimic nu te impedica sa o faci.winking
Dar sa fii bine informata si despre cheltuielile pe care trebuie sa le faci dupa cumpararea ei. Avand o masina veche, cam stii cum sta treaba.winking
Daca nu iti cheltuiesti banii pe ceea ce doresti, atunci la ce sa ii mai aduni? big grin
Informeaza-te bine despre oferta. Cateodata, masina visurilor tale poate deveni cosmarul vietii tale (ma refer la hibele pe care le poate avea acea masina si pe care ar fi bine sa le cunosti, ca sa nu faci o alegere proasta).winking

| Nemessys a răspuns:

Si eu sunt la fel cu economiile. Strang bani si dupa daca vreau sa-mi iau ceva parca ma doare sufletul sa-i dau. Dar o chestie despre bani este ca nu te ajuta cu nimic daca ii strangi si pur si simplu ii lasi acolo fara sa faci nimic cu ei. Sa-i strangi doar de dragu de a strange nu-i ok.
Parerea mea ar fi sa ti-o iei daca tot o doresti atat de mult. Nu poti sa spui ca e neaparat un moft ci mai mult o necesitate din moment ce masina cealalta e veche si nu o sa mai duca mult. In cazul in care aveai o masina noua si puneai ochii pe una de 30.000 de euro, atunci era altceva si ziceam clar nu, dar in cazul de fata zic da.

De ce ti-e mila sa strici toate economiile? Ai vrea sa-ti cumperi altceva?

| Digikey a răspuns:

Daca masina veche inca functioneaza poate ca nu este cazul sa o schimbi. Daca mai astepti un an, cea pe care ai pus ochii o sa fie mult mai ieftina.
Eu as cumpara doar daca pretul este foarte bun sau daca sunt nevoit.