| nikosbab a întrebat:

Mi-am deschis un cont curent online la o banca imreuna cu un card atasat si mi s-a dat doua IBAN-uri unul pentru. cont si altul pentru. card. Pe care trebuie sa-l comunic in tranzactiile online?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cont IBAN pentr card? Ti ai facut card Maestro la o banca olandeza?

La ce tranzactii online te referi?

| nikosbab explică (pentru suntserios):

Mi-am facut la Libra card Avanpost free si am doua IBAN-uri unul pentru cont online care se termina in 100 si altul Libra Free Online care termina in 101

| suntserios a răspuns (pentru nikosbab):

Adica ai doua conturi fiecare cu ibanul lui. Iar unul din conturi are atasat in card.
Nu un iban pentru cont si unul pentru card.

| nikosbab explică (pentru suntserios):

Nu! Am un singur cont cu card atasat si doua IBAN-uri

| nikosbab explică (pentru suntserios):

Intr-adevar am un iban pentru. contul curent si altul pentru. card-ul atasat

| nevermind1234 a răspuns:

Atunci când trebuie sa încasezi, sa primești bani, dai nr de cont.
Când plătești ceva dai nr de card.
Dar asta numai si numai procesatorilor de plată autorizați. ( Netopia, Plăți online, Mobil pay, etc) Verifica întotdeauna să fie pagina securizată și link-ul corect.

| Davyd2001 a răspuns:

Și eu am la fel ca tine, când primesc bani ii bag în cont și de pe cont ii transfer pe card, e simplu, dacă vrei sa plătești ceva o sa plătești cu cardul dar trebuie sa ști sa transferi banii de pe cont pe card

| suntserios a răspuns (pentru Davyd2001):

Stii ca banii stau intr-un cont nu pe card. Asa ca nu cred ca poti sa transferi bani din cont pe card, ci din cont in alt cont care are atasat un card.

| Davyd2001 a răspuns (pentru suntserios):

Greșeala mea. ai dreptate!