| Feri5 a întrebat:

Doresc să fac o donație în contul unei asociații. Dețin IBAN-ul acesteia, dar nu știu cum trebuie să procedez.
Nu am bani pe card, nici cont deschis la bancă.

Asociația are IBAN-ul la BCR.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Fii atent cui faci donatie sa nu fie niste scammeri sau unii precum AUR sau alte organizatii, ONG-uri etc si partide asemenea!
Nu ai niciun beneficiu donand unora ca ei!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic, poti sa depui cash direct la banca BCR, avand contul IBAN si numele asociatiei, bineteles.

Nu uita sa mentionezi numele tau la platitor si sa ceri chitanta de la banca, pe care o poti pastrezi si atasezi la dosarul de taxe, de la sfaristul anului financiar, fiindca donatiile iti scad taxele.

| Feri5 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt angajat. Doar ce am 18 ani și sunt în a XII-a.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Feri5):

Si atunci banii cui ii donezi?

| suntserios a răspuns (pentru Feri5):

Nu e nevoie sa fii angajat.
Poti merge la orice sucursala bcr si faci o depunere in contul iban. Poti merge cu cash fara probleme.

Violetta bate campii, nu se deconteaza nicio donatie pentru persoanele fizice in Ro.

| Feri5 explică (pentru suntserios):

Și trebuie să am și eu cont în bancă?

| suntserios a răspuns (pentru Feri5):

Nu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai card, ai și cont bancar. Cardul este atașat unui cont bancar. Verifică la ce bancă ai contul.

| Feri5 explică (pentru sadrian46):

Nu am card... Deci nici cont.

| doctorandus a răspuns:

Daca te astepti sa castigi macar un leu, e teapa, suna la Politie.

| Sophieka a răspuns:

Nu ai cont bancar dar ai card.