Întrebare recomandată | Carlos01 a întrebat:

Mi-am pierdut portofelul, cu buletin si carduri bancare, printre acestea se afla si un card brd pe care intra alocatia copilului, daca voi reface cardul banii se vor transfera pe acel card?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand anunta organul de evidenta de pierderea cartii de identitate, trebuie s-o faci in 24 ore si apoi banca/bancile de unde ai cardurile.
Cardul este asociat unui cont curent, asa ca banii intra in acel cont, indiferent ca ai card sau nu si ii poti scoate de la ghiseul bancii, bineinteles dupa ce vei avea cartea de identitate.

| darrio2007 a răspuns:

Cardul este doar un instrument. Contul este acelasi. Poti face altul dupa ce il anulezi pe cel furat.
Mai mare ar fi grija pentru buletin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Banii nu intra pe card, banii intra in contul asociat cardului. Poti sa faci 1000 de carduri atasate contului, banii tot in acelasi cont intra

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Desigur. Anunți imediat pierderea cardului și ceri card nou. Apoi anunți pe ce ce îți dau alocația copilului de noua situație. Dar învață că banii nu sunt niciodată pe card. Cardul este o cheie căre un cont bancar.

| ReddY25 a răspuns:

Eu cred că mai bine anunți poliția în cel mai scurt timp

| mi25 a răspuns:

Nu trebuie sa anunti pe cei ce-ti depun alocatia, deoarece banii nu intra pe card, ci pe cont, iar contul nu se blocheaza.

Răspuns utilizator avertizat