| Andrei123w a întrebat:

Tatal meu a bagat alocatia pe card de cand eram mic, el zicea ca la 18 ani pot sa scot banii de pe card, el a decedat(a facut infart) plicul si cardul unde se transfera alocatia nu le gasesc... ce pot face?
Pot sa merg sa ma caute dupa buletin gen datele mele ca doar cardul e pe numele meu si na... mai am putin si fac 18 ani si alocatia tot in acel card se duce.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecarui card ii este asociat un cont sau chiar un cont curent, asa ca banii intra in acel cont, indiferent ce se intampla cu cardul, asa ca banii nu se pierd.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, mergand la banca respectiva si declarand pierdut cardul si o sa obtii un card nou. Sa ai asupra ta cartea de identitate.

| Andrei123w explică (pentru Ioandelasal):

Ok, dar in caz ca, cardul acela poate fi expirat si banii sunt inca virati ca doar nu se duc in gol, suma de pe acel card se mai poate recuepra?

| NLS a răspuns (pentru Andrei123w):

Banii se duc în cont, iar contul nu expira, atâta vreme cât exista sume lunare ce intra.

| Magda20 a răspuns (pentru Andrei123w):

Da, poți recupera

| Andrei123w explică (pentru Ioandelasal):

Asi zice ca de ce mai are termenul inainte de 18 ani?, dar intrebarea ar trebui spusa la banca nu tie.
Si mersi, ai fost de mare ajutor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei123w):

Ca ii poti scoate doar de la 18 ani ti-a spus doar tatal tau, pesemne vroia sa nu te atingi de ei inainte de aceasta varsta.
Daca chiar vroia asta ii punea intr-un depozit cu tine imputernicit dupa aceasta varsta sau cu clauza ca nu ii poti lua inainte.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei123w):

Fiecarui card ii este asociat un cont sau chiar un cont curent, asa ca banii intra in acel cont, indiferent ce se intampla cu cardul, asa ca banii nu se pierd.

| mihai69 a răspuns:

Mergi la banca unde e făcut contul și ceri detalii.

| DanyDav a răspuns:

Contul exista. este un cont pentru alocatie, banii sunt in banca, deci trebuie sa mergi la acea banca sa afli detalii.