| AndreiWeisz a întrebat:

Nu vi se pare ca Romania ar trebui sa fie un pic decentralizata? Ma uit din cand in cand pe statistici si mi se pare absurd cum Bucurestiul absoarbe majoritatea investitiilor din Romania, ba chiar este singura "regiune" a Romaniei care este peste media europeana ca venituri. Oare nu ar fi mai bine daca urmam exemplul Germaniei de exemplu, sa avem o distributie mai egala a banilor? Este clar ca orasele mari ale Romaniei ar putea sa se dezvolte si mai mult in acel caz, daca ar avea acces la toate investitiile si fondurile de care dispune capitala. Ca sa nu mai vorbim ca sunt din Timisoara, noi dam la buget mult mai mult decat primim, ceea ce nu mi se pare corect. Clujul, Iasiul, Timisoara, Constanta ar putea sa se dezvolte mai mult daca am decentraliza sistemul zic eu. Ce parere aveti?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bugetul de asta este facut pentru a repartiza mai eficient banii veniti de la subunitatile administrative. O tara trebuie sa se dezvolte cat de cat in mod egal nu prin zone bogate si zone sarace. Cat despre participatia la buget nu mai fi asa sigur. Bucurestiul aduce cel mai mult, apoi Constanta si abia pe locul 6 Timisoara. Sunt si eu de acord ca veniturile in Bucuresti sunt mai mari dar asta pentru ca este capitala si lumea merge in capitala si forta de munca este mai putina. Daca oamenii migra mai usor n-ar fi asa. Doar ca putini se despart usor de zona natala.

| AndreiWeisz explică (pentru Salontanul):

Uita-te si cat primeste inapoi Timisoara pe urma big grin Mai nimic laughing Ca sa nu mai zic ca Bucurestiul nu pierde nicio ocazie sa puna frane dezvoltarii regiunii de vest (vezi exemplul cu vaporasele de pe Bega). Nu este neaparat normal sa fie asa cum zici tu, tocmai ca faci o discrepanta si mai mare intre regiunile sarace si cele bogate in acest fel. In Germania, Berlin nu este cea mai dezvoltata regiune a tarii, deci se poate. La fel putem vorbi si de alte tari de genul acesta. Miticii nu prea fac o treaba buna

| RAY a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Mare dreptate ai Andrei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebui si chiar incepuse o descentralizare... insa guvernului actual nu prea ii convine. Judetele trebuie sa fie sclavele guvernului, guvern care sa trimita bani unde are sustinere.

| AndreiWeisz explică (pentru suntserios):

Din pacate asa e. Teleormanul si Vaslui primesc bani la greu, in timp ce zonele mai dezvoltate abia primesc ceva.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Pai asa e, te opui partidului, pierzi banii la bugetul local... vezi pe nenea Chirica de la Iasi, a deschis gura impotriva psd ului, a ramas Iasul fara finantari pentru proiectele de autostrazi