| LordCristobal a întrebat:

Salut!
In 1859 când s-a realizat Mica Unire, Bucureștiul a devenit capitala României însă exista voci care afirmă că Iașiul trebuia să fie capitala României întrucât era mult mai dezvoltat decât Bucureștiul în multe privinte(cultural, arhitectural și tot ce tine de infrastructura orașului) și că s-a făcut o mare greșeală că Bucureștiul a fost desemnat capitala României.
Credeți că dacă România avea capitala la Iași ar fi avut o evoluție istorică mai buna?
Adică influențele culturale de la Iași de la acea vremea ar fi putut schimba destinul României?

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Nu, singura difernta ar fi fost ca regiunea Moldovei ar fi fost mult mai dezvoltata acum iar Tara Romaneasca ar fi ramas in urma.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu a fost nici o unire, romani nu se suporta intre ei, au facut cumva un referedum?

| LordCristobal explică (pentru RAY):

Nu a fost niciun referendum, Cuza a fost ales că domn atât în Moldova cât și în Tara Românească și astfel s-a realizat unirea.

| RAY a răspuns (pentru LordCristobal):

Cum a fost cuza ales domn?

| LordCristobal explică (pentru RAY):

A câștigat alegerile naționale atât în Moldova cât și în Țară Românească.

| ReddY25 a răspuns:

Moldova sus și Muntenia jos ca dezvoltare

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Se zicea că în armata moldovenii râvneau sa ajungă bucătari, cei din tara româneasca râvneau după grade iar cei din Ardeal după o permisie acasă.

| cristi202 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Se zicea... Si cam asa si era. happy