| EmilTraian95 a întrebat:

O firma ce sponsorizeaza de exemplu un club sportiv are vreun beneficiu? In afara de acela de reclama? Daca un vecin ce are un bar ma sponsorizeaza in liga a 5 a de fotbal el are ceva de castigat?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are alt beneficiu decat reclama.
Suma de sponsorizare se scade din impozitul pe profit, dar numai in limita a cel mult 5% din acesta, ceea ce depaseste se suporta din profitul net al sponsorului.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, il ajuta la taxe si bineinteles isi face reclama gratuita.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sunt niste scutiri de impozite la chestii de astea cu sponzorizari, donatii. Dar putin probabil sa faca interesul unui patron de bar la cat invarte el acolo si cum fenteaza el taxele.

| EmilTraian95 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu doar el dar si Consiliul Local. Eu trag sa imi implinesc visul si sa creez echipa mea de fotbal

| AdrianAdi98 a răspuns:

Pai are de câstigat prin reclamă. Reclama face bani și clienți.