| celTanar a întrebat:

O problema din categoria imobiliare.
Cand mergeam prin strainatate, uneori ma cazam la hosteluri/hoteluri fara receptie. Faceam plata online pe booking.com, primeam numarul camerei si un cod de acces.
Cand ajungeam la adresa, la intrarea in cladire era un interfon cu cifru. Bagam acolo cifrul primit si se descuia usa. Apoi cand ajungeam la camera, la fel, pe hol era o cutiuta cu cifru. Bagam cifrul primit, deschideam cutiuta si scoteam cheia de la camera. Cand plecam, puneam la loc cheia si bagam cifrul ca sa inchid.

Intrebarea mea ar fi daca se poate face asa ceva pentru a inchiria un apartament la bloc (regim hotelier). Sa montezi legal un cifru la intrarea in bloc si la intrarea in apartament sa pui o cutiuta cu cifru si cheia inauntru.
Multumesc!

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate interfoanele au cifru doar ca cei ce le monteaza refuza sa-l spuna pentru ca nu se mai cumpara chei (cartele) de la ei. Se poate face cum zici.

Răspuns utilizator avertizat
| hacktek a răspuns (pentru Salontanul):

Nu chiar toate, ci doar astea mai noi.
Personal am un interfon Electra, cu cititor optic. Vechi de 20 de ani. Nu are implementat cod.

| Salontanul a răspuns (pentru hacktek):

Ba da. Si eu am avut Electra cu cartela, cu cod de bare. Mi-a spus cineva codul si asa intram. Noul specialist, la noul interfon cu Tag RFID, a refuzat sa mi-l spuna. Eu am fost fraier ca l-am intrebat si nu l-am urmarit ce face. Il vedeam si gata.

| hacktek a răspuns (pentru Salontanul):

Pot să pun pariu cu tine că modelul meu nu are cod. Nu are *, #, nimic. Trimite-mi codul care mergea la tine, pe privat. Îl voi încerca. Dacă merge, jos pălăria, am greşit. Dar întâi trebuie să văd cu ochii mei.

| Salontanul a răspuns (pentru hacktek):

Codurile sunt separate pe fiecare scara. Poate sa se intample sa mearga la tine dar este prea putin posibil fiind combinari de n luate cate k. La mine era 0906. Daca ai rabdare poti sa incerci toata ziua.hee hee laughing

| cezar003 a răspuns:

I mi aminteste de Mr Bean care deschidea o usita ca sa scoata o cheie...fa-ti actele de hotelier apoi poti sa trimiti clientul sa si tina cheile unde vrei tu

Răspuns utilizator avertizat
| hacktek a răspuns:

Bineînţeles, totul se poate.
Un interfon cu cifru la intrarea în scară, pe care va trebui să îl achiziţionezi singur în caz că nu reuşeşti să convingi vecinii de scară să pună toţi bani. Acest tip de interfon este deja larg răspândit în oraşele patriei.
Pentru intrarea în apartament se poate monta aşa ceva:
https://www.emag.ro/......DBSK4QBBM/
Succes!

Răspuns utilizator avertizat