| Ana137 a întrebat:

Am nevoie de semnatura unui parinte pentru a inchiria o camera intr-un apartament (ca sa stau in ea) la 17a ni?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei sa inchei un contract de inchiriere ai nevoie si de semnatura unui parinte.

| DeyCj a răspuns:

Daca mergeți legal, da. Dacă mergeți ca în România, nu.

| mihai69 a răspuns:

Dacă ești măritată, nu. Dacă încă ești singură, da. Ca minor nu poți încheia un act legal valabil.
Dar fără contract... nu te oprește nimeni.

| Ana137 explică (pentru mihai69):

Daca n-i nicio agentie implicata, si inchiriez direct de la proprietar(persoana fizica) atunci tot este nevoie de contract, nu?

| mihai69 a răspuns (pentru Ana137):

În România, uneori, unii preferă să eludeze legea, ca să nu plătească impozit și nu mai fac contracte...

| Ana137 explică (pentru mihai69):

Ok..lasa ca o sa vad e daca apelez sau nu la optiunea asta.Dar totusi, daca ar fi...cum as putea sa fac sa gasesc fara contract?

| mihai69 a răspuns (pentru Ana137):

Vorbești cu propietarul. De multe ori, acesta propune din proprie inițiativă asta.
Atenție! dacă nu vei avea un contract valabil, nu poți nici să-ți faci mutație / viză de reședință temporară la adresa aia. Iar la 18 ani, când schimbi C.I.-ul, oricum o să ai nevoie de un părinte...

| Raducons a răspuns:

Cu ce o sa platesti, stai cu parintii tai pana poti sa te intretii singura.asta in caz ca nu esti la liceu in alta localitate.

| Ana137 explică (pentru Raducons):

Da mersi, dar nu asta era intrebarea!
Cat despre "daca ai cu ce palti?" probabil csa am eu cv in minte daca am zis ca vreau sa inchiriez.tu n-ai mai auzit de loc de munca? Oricum nu e treqba ta ca nu ti-am cerut tie vreun ban..asa ca...

| Raducons a răspuns (pentru Ana137):

Nu te supara, am vrut sa-ti dau o idee mai buna, Continua-ti studile lasa munca pe mai incolo, ai timp toata viata de ea.

| Adi88 a răspuns:

Depinde dacă faceți contract la notar.

| Ana137 explică (pentru Adi88):

Cum adica?

| simonsolcan a răspuns:

Da,ai nevoie de semnatura unui parinte.

| Ana137 explică:

Aaaa...ok.Nu sunt maritata.Dar oare gasesc fara contract? Unde ar trebui sa caut, unde as putea sa gasesc fara contract? Online poate? Eu stau in C-ta.