| MyOriginal a întrebat:

O sa descriu cat mai simplu posibil.

Am nevoie de multe idei de afaceri. Bugetul pentru fiecare va fi in jur de 30.000 - 35-000 Eur.
Nu pot fi deschise in domeniul agriculturii, in rest totul este posibil. Piata de desfacere poate fi internationala si acesti bani ii pot investii de la aplicatii pana la servicii funerare. De deschis se vor deschide prin S - E si SE Romaniei (nu in Bucuresti-Ilfov).
Multumesc anticipat. Cel ce da cat mai multe idei si care vor fi "rentabile" primeste funda big grin!

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Românii au in jur de 5 alimente gustoase și unice care însă nu apar deloc în Uniunea europeană:
- brînză de burduf
- mici
- țuică
- telemea de capră
- salam de Sibiu (există identic în Ungaria, Picksalami, dar e scump).

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

As mai adauga ca exista o parte a acestor produse aduse sporadic dar sunt mai mult actiuni amatoricesti de promovare si nu ajung la populatia locala ci doar la românii din diaspora. De exemplu bulgarii au telemea de oaie promovata in Scandinavia, dar cu profesionalism.
Un alt risc este sa supraestimezi impresia pe care unele produse românesti ar avea-o la publicul european (scandinav de ex). Asta duce la investitii neinspirate. Cind am pus produsele de mai sus pe lista nu m-am gindit la ce imi place mie personal ci la ce ecou ar putea avea unele produse, bazat pe cum sunt ele si ce gindeste consumatorul. Cu greu as mai putea adauga ceva la lista. Poate ceva prune afumate. Oricum, eu nu lurcrez in breasla alimentara (dar maninc :-) )

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Puncte de inchiriere lopeti de zapada, vanzare ambulanta de mancare (catering) pentru cei impotmoliti in zapada si eliberare masini inzapezite pe langa Autostrada Soarelui si alte drumuri din zona.
Anual trebuie sa ai doar cateva zile de activitate, dar atunci clientii sunt dispusi sa plateasca bine.

| MyOriginal explică (pentru Bula):

Nu trebuie sa am activitate sezoniera.

| Bula a răspuns (pentru MyOriginal):

Catering-ul de autostrada se cere tot anul.
La fel si tractarile de masini.

| MyOriginal explică (pentru Bula):

Multumesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bula):

Afacerea asta merge iarna, si tot anul ce faci cand nu ninge, primavara vara toamna, te ai gîndit?

| Bula a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am scris:
"Catering-ul de autostrada se cere tot anul.
La fel si tractarile de masini."
Citeste inainte sa scrii si asculta inainte sa vorbesti!

| ALGator a răspuns:

Un Skansen VR e ce aș face cu bugetul tau. Nu dă profit imediat :-( dar dacă reziști se poate ajunge la milioane de vizitatori.

| MyOriginal explică (pentru ALGator):

Trebuie sa fac 75 de "firme" cu bugetul asta si sa nu fie pe acelasi domeniu. Iti multumesc de primul raspuns.

| ALGator a răspuns (pentru MyOriginal):

75 de firme... intressant :-)
Succes!

| georgiavalter a răspuns:

Salut intara aici sunt cateva idei de afacere https://ibanionline.wordpress.com