| anonim_4396 a întrebat:

Ce afacere poți sa deschizi in București cu un buget de 30.000-50.000 €?
Pot sa fie și idei de afaceri mai mici care aduc profit poate ceva mai mic dar sunt mai sigure.
Mulțumesc, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| gogu220 a răspuns:

Depinde ce ţi-ar place să faci.
Coaforul văd că merge bine, nu neapărat şi frizerie, e genul de afacere pe care dacă o pui pe roate poate funcţiona şi singură, în sensul că după ce utilezi salonul poţi face contracte cu coafezele şi ele vin cu ustensilele lor, avantajul este că nu trebuie să stai tot timpul acolo.
O măcelărie iar este o afacere, dar îţi mănâncă tot timpul, este foarte important să ai un măcelar BUN, care cam cere cel puţin 6000 de lei pe lună, dar de el depind vânzările, îţi mai trebuie şi un cârnăţar priceput, iar clienţii vor veni pentru gustul micilor, a cârnaţilor proaspeţi, pentru pastrame şi condimentate. Pentru asemenea afacere nu îţi trebuie neapărat un vad deosebit, important este să ai loc de parcare în faţă, iar clienţii se aduc unul pe altul. Această activitate trebuie supravegheatăt tot timpul, trebuie să te implici serios, nu ai sâmbătă şi duminică iar concediu ai doar în ianuarie şi un pic în august, în rest merge tot anul iar profitul este considerabil. Timp să ai să cheltui.
O grădiniţă iar ar fi o idee, ai nevoie de un spaţiu nu foarte stradal dar minim 300 m2, indicat să aibă şi ceva curte, este recomandat să ai o asistentă medicală iar educatoerele le găseşti la liceele de filologie. Nu trebuie să te complici cu bucătăria, poţi face comandă personalizată, sau părinţii îşi pot face meniul săptămânal. La această activitate nu trebuie să fi prezent în fiecare zi dar profitul este limitat la numărul de locuri.
Hostel este iar o idee, aici chiar îţi pot recomanda un spaţiu în centru, lângă Cişmigiu.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În topul celor mai profitabile afaceri se află cofetăriile și cafenelele.

| gogu220 a răspuns:

Acun tu vrei să începi o afacere sau întrebarea era retorică?

| ZyRRe a răspuns:

Nu sunt din Bucuresti, dar ca idee ai putea deschide o sala de jocuri/gaming, un restaurant/cafenea. sau magazine cu specifice alimentare din alte tari.

| AlexPatriciu a răspuns:

Mereu aud oameni spunând ca nu mai merge nimic in țara asta și ma întreb oare ce ar mai merge printre atâtea cazinouri, farmacii și bănci de care sunt pline bulevardele ( și sa nu uitam ca toate prospera de pe urma noastră )

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexPatriciu):

Sediu social, trei angajati care sa lucreze 8/24, scule profi, o masina de interventie. Serviciu 24/24 de instalatii sanitare/electrice.