| Danutul22 a întrebat:

Pe scurt, de trei săptămâni sunt in training la o multinaționala.

Pe langa faptul ca trebuia sa fiu part time cu program de noapte am fost pus full time program de zi timp de o luna dupa training (ceea ce înseamnă ca o sa se intercaleze cu sesiunea la facultate)

Pe langa faptul ca programul la training a fost schimbat peste 2 zile de cand a început.

Am avut noroc si intre timp am primit o oferta la alta companie, o companie care este pe domeniul meu comparat cu prima care nu avea legătură cu ceea ce studiez eu.

Jobul super nice in domeniul meu ar începe peste o luna si ceva.
Este posibil ca dupa ce termin perioada de training la prima companie sa demisionez fara prea multă drama?

In curand o sa încasez salariul si nu stiu dacă asta ma afectează in vreun fel.

Pe contract nu scrie nimic de training. Acesta este pe perioadă nedeterminată și a fost deja semnat.
Acolo este menționată perioada de proba de 60 zile calendaristice si 20 de preaviz si atat.

Mutumesc!

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

In timpul perioadei de proba (Adica alea primele 60 de zile) poti demisiona instant. Nu trebuie sa stai in preaviz. Contractul poate inceta maine.

Daca au trecut cele 60 de zile (perioada de proba), poti demisiona daca vrei dar trebuie sa mai stai 20 de zile in preaviz.

In concluzie, poti demisiona linistit.

| Danutul22 explică (pentru haileewatson):

Multumesc!

Presupun ca faptul ca am incasat deja un salariu nu o sa ma efecteze in vreun fel, no?

| haileewatson a răspuns (pentru Danutul22):

Nu te afecteaza, atata timp cat ai un contract de munca o sa fii platit pentru fiecare zi de munca.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Antopuff a răspuns:

Dacă te încadrezi in zilele de perioada de proba poti sa demisionezi oricand fare preaviz